Ξηγήθηκε… «Σαλονικιώτικα», ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, και απέσπασε τελικώς την πρόκριση από την ιρλανδική Μποέμιανς στην Τούμπα, επικρατώντας 2-0 (πρώτος αγώνας 1-2), συνεχίζοντας την πορεία του στο Κονφιρενς λιγκ.

Το χαμένο 2-1 στην Ιρλανδία, επέφερε μονάχα δύο εσωτερικές αλλαγές στο σύστημα από τον Λουτσέσκου, ο οποίος εισήγαγε στην κεντρική μεσοπιθετική θέση, τον Ντιέγκο Μπίσεσβερ, αντί για τον Σίντζι Καγκάβα και στην δεξιά μεσοαμυντική θέση, τον Τζάσμιν Κούρτιτς, αντί για τον Άντερσον Εσίτι.

Ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά, έδειξε τις προθέσεις του χωρίς ενδοιασμούς. Στα 4 πρώτα λεπτά παιχνιδιού, ο Σβαμπ θόλωσε τις υπαρκτές ελπίδες των φιλοξενούμενων, δίνοντας βήμα στο ΠΑΟΚ για προβάδισμα, για το 1-0.

Και εκεί όπου τα πράγματα γινόντουσαν δύσκολα για την Μποέμιανς, ο Ντιέγκο Μπίσεσβερ στο 28′, έσφιξε τον κλοιό, για να χαρίσει εκ νέου προβάδισμα πρόκρισης, με εύστοχο τετ-α-τετ έναντι του Τάλμποτ, κλείνοντας το ημίχρονο με 14 ευκαιρίες από ελληνικής πλευράς, και 3 από Ιρλανδικής αντίστοιχα, έχοντας διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν χαμήλωσε γκάζια. Αν και άφησε λίγη κατοχή στους φιλοξενούμενους, το κυνήγι του για τον τριπλασιασμό τερμάτων, ήταν εμφανές. Η Μποέμιανς άργησε να γυρίσει την μανιβέλα, μπαίνοντας πολλές φορές στο κυνήγι, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση, ισοφαρίζοντας, προδίδοντας την όμως, οι κακές τις τελικές προσπάθειες, οι οποίες εν τέλει χάρισαν στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία, να βρεθεί μια ανάσα από τους ομίλους του κονφιρενς λιγκ.