Μαρκό – Θύελλα Ραφήνας 2-1: Θρίλερ στο τέλος!

Αγχώθηκε στο τέλος, έστω και δύσκολα όμως η Μαρκό έφτασε στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, μετά τις δύο ισοπαλίες με Γιούχτα και Κερατσίνι.

Υποδεχόμενη τη Θύελλα Ραφήνας στο ντέρμπι της Ανατολικής Αττικής, η ομάδα του Π. Τσιγκούλη επικράτησε με 2-1, σε ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά και εξελίχθηκε σε… θρίλερ!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στην πρώτη τους καλή στιγμή με κοντινή κεφαλιά του Κράσι μετά από κόρνερ στο 8ο λεπτό (1-0), ενώ οκτώ λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Πρίφτη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Η Μαρκό συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι απέναντι στη Θύελλα, που προσπάθησε, χωρίς όμως να δημιουργεί μεγάλες φάσεις, να μπει ξανά στο ματς. Εν τέλει, βρήκε το γκολ για τη μείωση του σκορ στο 89ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Γούλα, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» έπειτα από αρχική απόκρουση του Βουτσελά (2-1).

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και τους γηπεδούχους να αμύνονται σθεναρά. Το τελευταίο, τριπλό σφύριγμα του διαιτητή Τσολακίδη μετά από δέκα λεπτά καθυστερήσεων, βρήκε τους ποδοσφαιριστές της Μαρκό να παίρνουν τη νίκη με 2-1.

Διαιτητές: Τσολακίδης, Καλοπίσης-Ανδρέου (Αθηνών)

ΜΑΡΚΟ (Πέτρος Τσιγκούλης): Βουτσελάς, Χάιδος (89′ Αλέμης), Φλώρος (89′ Γκέγκα), Τσίκλος, Μουσταφίδης, Μπέλερης, Βασιλειάδης, Γκεμίσης, Κράσι (68′ Λαμπρόπουλος), Νατσιόπουλος (68′ Πίκουλης), Σουλελές (85′ Σταυροθανασόπουλος)

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτης, Μαργέτης, Σαντικού (46′ Μαντζώρος), Σουλτανίδης, Γούλας (100′ Γεωργόπουλος), Μαρτίνος, Παντελίδης (46′ Νάκας), Δημητρίου, Χίσο, Τόσκα, Γκούμας.