Με Μανδύλη, Σιάννη η Τριγλία 2-1 την Επισκοπή

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα η Τριγλία να καταβάλει την Επισκοπή με τελικό σκορ 2-1, ακόμα κι όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και προς στιγμή φάνηκε ότι θα πιέσουν για την ισοφάριση. Αυτοί όμως που έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ κι όχι μόνο μια και δυό φορές ήταν οι ραφηνιώτες, που αγχώθηκαν μεν αλλά δεν απειλήθηκαν για την ισοφάριση.

Η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα προηγήθηκε με απ ευθείας κτύπημα φάουλ του Μανδύλη, που έχει ο Νο 1 κίνδυνος για τις αντίπαλες εστίες στα στημένα. Η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα με την βοήθεια και του αέρα, ενώ στην αρχή όλοι νόμισαν πως βρήκε τη μπάλα ο Βασιλείου. Κάτι που δεν έγινε όμως.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, με λίγες φάσεις και ελάχιστες ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι κι έδειξαν ότι ήταν θέμα χρόνου να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Έτσι στο 58΄ο Σιάννης πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με δυνατό σουτ όπου η μπάλα πρώτα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκουτζολά και μετά κατέληξε στα δίχτυα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα κυλούσαν ήρεμα, στο 76΄ο Σίσκοφ από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, με ένα υπέροχο σουτ κρέμασε τον Λέτσο μειώνοντας σε 2-1 και ανάβοντας φωτιές στον πάγκο της Τριγλίας, έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η Επισκοπή δεν απείλησε όμως σοβαρά την εστία της Τριγλίας. Το αντίθετο έγινε. Απλά και τις τρείς μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ραφηνιώτες τις πέταξε στα… σκουπίδια ο Σαγανάς που μπήκε αλλαγή στη θέση του Σιάννη. Στην πρώτη η μπάλα βρήκε το δοκάρι, στη δεύτερη η μπάλα πήγε στο… πουθενά και στην τρίτη απέκρουσε πάνω στη γραμμή του τέρματος αμυντικός της Επισκοπής.

Θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς πιο εύκολα η Τριγλία και να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει του δύσκολου προγράμματος που έχει αυτή την εβδομάδα. Την Τετάρτη θυμίζουμε πάει στην Άρτα για να παίξει στο κύπελλο με την ΑΕ Καραϊσκάκης, ενώ την επόμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα πάει στην Κρήτη στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ.

Το φιλμ του αγώνα

21′ Με απ ευθείας κτύπημα φάουλ του Μανδύλη η Τριγλία προηγείται με 1-0.

25′ Υποψία ευκαιρίας για την Επισκοπή. Ο Γεωργιάδης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά όμως ο Σίσκοφ μόνος του απέναντι στον Λέτσο δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά.

29′ Ευκαιρία για την Τριγλία με τον Μανδύλη να βγάζει σέντρα από αριστερά αλλά ο Σιάννης δεν πρόλαβε την μπάλα.

33′ Νέα ευκαιρία για την Τριγλία. Μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Επισκοπής που έδιωξε την μπάλα πάνω στο Παπαδόπουλο, το σουτ του οποίου όμως ήταν χαλαρό και έδωσε την ευκαιρία στον Γκουτζαλά να διορθώσει το λάθος του.

44′  Ευκαιρία για την Τριγλία μετά από συνδυασμό των Παπαδόπουλου και Βασιλείου με τον πρώτο να κάνει την κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

47′ Σουτ του Παπαδόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

50′ Κεφαλιά του Κότσι μετά από κτύπημα κόρνερ του Καραδέμητρου πέρασε άουτ.

58′ Γκολ για την Τριγλία μετά από συνδυασμό του Βασιλείου με τον Σιάννη, ο δεύτερος με ωραίο σουτ εκτέλεσε τον Γκουτζολά με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το δεξί κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίκτυα γράφοντας το 2-0.

65′ Ευκαιρία για την Τριγλία όταν ο Σιάννης με ωραία πάσα βρήκε τον Βασιλείου όμως ο Γκουτζόλας με έξοδο του καθάρισε την φάση.

75′ Πολύ καλό σουτ του Κότσι, μετά από ατομική προσπάθεια, από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Επισκοπής.

76′ Γκολ για την Επισκοπή μετά από πολύ ωραίο σουτ του Σίσκοφ που κρέμασε τον Λέτσο 2-1.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Τριγλία τον Σαγανά να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουτζολά.

84′ Άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Τριγλία, όταν ο Κόντη βρήκε μόνο του τον Σαγανά ο οποίος επιχείρησε πολύ κακό σουτ που πέρασε απελπιστικά άουτ.

93′ Ο Μάλτσι μπήκε στην περιοχή της Επισκοπής αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς.

94′ Τρίτη χαμένη ευκαιρία για τον Σαγανά όταν μετά από πάσα του Κόντη βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά καθυστέρησε και όταν τελικά έκανε το σουτ απέκρουσε πάνω στην γραμμή αμυντικός της Επισκοπής.

Διαιτητής ήταν ο Χρ. Βεργέτης με βοηθούς του Χαραλαμπόπουλο και Νίκα του συνδέσμου Αρκαδίας.

Τριγλία (Ηλίας Καλοπήτας: Λέτσο, Κάρδαρης Μεϊμάρογλου, Τερζής, Καραδέμητρος, Κότσι (89΄Τσάγκαρης), Μανδύλης, Κόντη, Σιάννης (80΄Σαγανάς), Βασιλείου (68΄Μάλτσι), Παπαδόπουλος.

Επισκοπή (Σπύρος Σπυριδάκης): Γκουτζολάς, Γεωργιάδης (66΄Καψιώτης), Νίκου, Παπαδήμας, Πάτας, Χαλκιαδάκης, Ιβάνοφ (78΄Μέμος), Μανωλακάκης, Σίσκοφ, Μίλιτς (71΄Κωτάτης), Ντινιωτάκης.