Με περίπατο έκανε ποδαρικό τη νέα χρονιά ο Αργοναύτης Ραφήνας 79-42 τον Αιολικό

Με μια πολύ εύκολη επικράτηση εκκίνησε η 12η αγωνιστική ημέρα στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής το μεσημέρι της Κυριακής (8/1), με τον Αργοναύτη Ραφήνας με όπλο την τρομερή του άμυνα να κάμπτει με χαρακτηριστική άνεση την αντίσταση του Αιολικού Μυτιλήνης με 79-42, ένα αποτέλεσμα που τον διατηρεί πολύ ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα!

Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο, όπου η κατάσταση στον πίνακα του σκορ ήταν αρκέτα κοντά (4-7 στο 5′), οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν σιγά σιγά τα πάνω τους και ήδη από την 1η περίοδο να είναι αυτοί που κινούσαν τα νήματα της αναμέτρησης.

Έτσι, ήδη από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (14-10 στο 9′, 17-11 στο 10′) όσο και στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου (24-17 στο 12′, 26-22 στο 16′, 32-26 στο 18′), ο Αργοναύτης ήταν αυτός που βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ, με την αρμάδα από την Ραφήνα δε να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 9 πόντους (35-26) έχοντας μπλοκάρει κάθε επιθετική νότα των νησιωτών, που κόλλησαν στους έξι πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου.

Αυτή η κατάσταση μάλιστα, αντί να αλλάξει μετά την ανάπαυλα έγινε ακόμα πιο ασφυκτική για τους νησιώτες, οι οποίοι ξαφνικά βρέθηκαν ακόμα και στο -16 (46-30) στο 24ο λεπτό -με τους μόλις τέσσερις πόντους που είχε πετύχει μέχρι και αυτό το διάστημα να κατονομάζει φυσικά όλη την αναμέτρηση για τον οργανισμό της Μυτιλήνης, που προσπάθησε πάντως να βγάλει τη δική του αντίδραση μειώνοντας ακόμα και στους 11 πόντους (48-37) στο 28ο λεπτό…

Ωστόσο, με το σκορ να μην αργεί να φτάνει ακόμα και τους 25 πόντους στη συνέχεια, η κατάσταση είχε μάλλον κριθεί από πολύ νωρίς για τον… καυτό φέτος Αργοναύτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-26, 50-37, 79-42