Μπάσκετ: Νίκες για Αργοναύτη Ραφήνας και Πικέρμι!

Με νίκες συνέχισαν ο Αργοναύτης Ραφήνας και η ΑΕ Πικερμίου…

Πιο συγκεκριμένα, οι Ραφηνιώτες επικράτησαν σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι τη Νίκη Αμαρουσίου με 73-54 ενώ η ΑΕ Πικερμίου υπέταξε στην Διώνη τον Φ.Ο. Βροντάδου Χίου με  88-71 σε παιχνίδι που είχατε την δυνατότητα να δείτε ζωντανά μέσα από το irafina.gr.

Χάρις σε ένα ξέσπασμα ολκής στην 3η και την 4η περίοδο, ο Αργοναύτης Ραφήνας, μετά και την στάση του στην Καλλιθέα την περασμένη εβδομάδα, κατάφερε να θριαμβεύσει έναντι της Νίκης Αμαρουσίου με 19 πόντους διαφορά (73-54) -κάτι που ενδεχομένως δεν περίμενε κανείς ούτε από το πολύ κοντιvό σε δυναμική επίπεδο των δύο μονομάχων ούτε και από την εξέλιξη του σκορ με μικρά προβαδίσματα σε όλο το πρώτο μέρος.

Ωστόσο, η Ραφήνα ξέφυγε μετά την ανάπαυλα και έφτασε με σχετική άνεση σε μια νίκη, σπάζοντας την ίδια στιγμή ένα τεράστιο κρεσέντο πέντε συναπτών επιτυχιών του αποψινού της αντιπάλου.

Δείτε όλο το παιχνίδι του Αργοναύτη:

Πήρε το ντέρμπι το Πικέρμι!

Η ΑΕ Πικερμίου ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής του παιχνιδιού που άνοιξε την αυλαία των απογευματινών αναμετρήσεων για την 7η στροφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κάμπτοντας την αντίσταση του ΦΟ Βροντάδου με 88-71 εντός έδρας!

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο ήδη από τα πρώτα του λεπτά μέχρι και τις τελευταίες στιγμές του ημιχρόνου, όταν η αρμάδα από τη Χίο σκοράροντας 17 πόντους από το 12ο μέχρι και το 16ο λεπτό κατόρθωσε να μετατρέψει το -4 (25-21) σε +5 (33-38) και να αποκτήσει ένα έστω και οριακό προβάδισματα εν όψει του δεύτερου μέρους.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο όλα θα άλλαζαν, με τους οικοδεσπότες αρχικά να ανακτούν το μομέντουμ της αναμέτρησης και εν συνεχεία να ξεφεύγουν στον πίνακα του σκορ χάρις σε ένα πολύ μεγάλα σερί ακόμα και με 71-61 στο 34ο λεπτό! Mάλιστα, μέχρι και την εκπνοή δεν άλλαξε τίποτα δραματικά με το Πικέρμι να προηγείται σταθερά με διψήφιες αποστάσεις και όντας μπροστά με 81-71 στο 39′ «καθάρισε» μάλλον πρόωρα το ματς.

ΑΕ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ-ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟ 88-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς,Καλαβρός
Δεκάλεπτα: 21-21,46-47,64-61,88-71

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος, Κατσαμπέκης): Λιόντας , Στραφιώτης 1, Κούσουλας 20 (3), Δέλγας 19(2), Μελάς , Παπαζήσης 9(1), Ταφίλη 4, Μπίγγος 16(2), Μερκούρης , Κουκουλάς 17, Μιλούσης 2
Βροντάδο (Αμέντας): Κιρκινέζης 7(1), Μπαγιώκας, Μαλέρδος , Λεγάτος 2, Τσιλούλης , Κουτσολιάκος 10, Γεωργούτσος 13, Ουλουσίδης 17(2), Ουόκερ 22(4).