Ο ΑΟ Υπάτου πέρασε από την Θύελλα Ραφήνας 2-0

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα: Γκολ, ευκαιρίες, φάσεις, δυνατές μονομαχίες και όμορφο θέαμα ο ΑΟ Υπάτου νίκησε την Θύελλα Ραφήνας 2-0 στο ουδέτερο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας όπου οι Λιγνιτωρύχοι αγωνίζονται μέχρι να τελειώσουν οι εργασίες στο δημοτικό γήπεδο Ραφήνας.

Οι τύποις γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα σε ένα ματς που είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας αφού οι φιλοξενούμενοι διαθέτουν ένα ρόστερ μεγάλων προσδοκιών με παίκτες εγνωσμένης αξίας. Είχαν τις ευκαιρίες να μπουν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, διαμαρτυρήθηκαν έντονα -και δικαιολογημένα- για χέρι πέναλτι στο 16΄, όμως μετά το 0-1 και κυρίως όταν ο Ποτουρίδης έκανε το 0-2 δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τον αγώνα, κι η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Τον… χορό των ευκαιριών άνοιξε ο Σπέτσι στο 13΄ με δυνατό σουτ όπου κατέληξε άουτ. Στο 14ο λεπτό “απάντησε” η Θύελλα με τον Μπουντάκη για να απειλήσει εκ νέου ο ΑΟ Υπάτου με τον Σπηλιώτη στο επόμενο λεπτό (15΄). Το σουτ του οποίου δεν είχε ευτυχή κατάληξη όπως άλλωστε και του Μπουντάκη πριν.

Στο 16΄σημειώθηκε η φάση ίσως του πρώτου 45λεπτου όταν η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων εντός περιοχής σε προσπάθεια του Ματσαδέ όμως ο ρέφερι από την Χίο κ. Τζαμουτζαντώνης έδειξε “παίζεται”.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Μπουντάκης στο 18΄ όταν “μπούκαρε” στην αντίπαλη εστία αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί και η μπάλα κατέληξε από κόντρα κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Φύτρος με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Τσάμη.

Και στο 31΄ο Σπέτσι κοντρόλαρε ωραία τη μπάλα ακριβώς έξω από τη μεγάλη περιοχή των Λιγνιτωρύχων και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Πάντου γράφοντας το 0-1.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς και στην επανάληψη, αφού οι θυελλιώτες μπήκαν φουριόζοι για να ισοφαρίσουν. Πρώτη φάση όμως έγινε για τον ΑΟ Υπάτου στο 49΄ σε σουτ του Νικολόπουλου. Στο 51΄ ο Τσάμης έκανε την απόκρουση του αγώνα αποσοβώντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Ο Χαρακτίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Γεραγωτέλλης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τσάμη. Ο τελευταίος όμως με εκπληκτική προσπάθεια απόκρουσε σωτήρια, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 54΄ ο Ποτουρίδης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο αδράνεια των αμυντικών της Θύελλας και με έξοχο πλασέ έκανε το 0-2. Κάπου εκεί φάνηκε πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι και όσο κυλούσαν τα λεπτά προς το φινάλε τόσο έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Δεν είχαν άλλωστε “καθαρό” μυαλό”.

Στο 63΄ σουτ του Γεραγωτέλλη κόντραρε η μπάλα σε κόρνερ. Στο 66΄ λίγο έλειψε να γίνει η “ζημιά” για την ομάδα του Πάρη Κωνσταντακόπουλου, όταν μπερδεύτηκαν ο Τσάμης με τον Βασιλείου κι έστειλαν τη μπάλα κόρνερ.

Δυνατό σουτ του Μιλς άουτ. Βολέ του Σπηλιώτη στο 77΄ έπεσε σωτήρια ο Πάντος και αποσόβησε την εστία του. Πάλι ο γκολκίπερ της Θύελλας στο 89΄ “καθάρισε τη φάση με τον Καράϊ που απείλησε για το 0-3.

Δικαιολογημένα έχουν παράπονα οι γηπεδούχοι με την διαιτησία του κ. Τζαμουτζαντώνη (Συνδέσμου Χίου). Και για την φάση του 16΄ αλλά και για το γεγονός ότι δεν έβγαλε κάρτες σε σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του ΑΟ Υπάτου. Βοηθοί ήταν οι Καφρίτσας, Καραγεώργος (Συνδέσμου Αθήνας).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Αράπης, Μανδύλης, Φύτρος, Σαντίκου, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Ματσαδές (64΄Κανελλόπουλος), Δημητρίου (71΄ Ζέκιο), Σουλτανίδης.

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Τσάμης, Μιλς (88΄ Ντερτιλής), Οικονομόπουλος, Δέδες, Μπούζουρας, Βασιλείου, Νικολόπουλος (65΄Καράϊ), Βασιλέρης, Ποτουρίδης (91΄ Γεωργόπουλος), Σπέτσι (72΄ Ταυταρίδης), Σπηλιώτης.