Ο Θησέας Ν. Μάκρης μπήκε το… δεξί! Κέρδισε την Τριγλία 3-1 στην πρεμιέρα

Καλύτερος ο Θησέας Νέας Μάκρης έκανε ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα κερδίζοντας 3-1 την Τριγλία στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας.

Το “κλειδί” της νίκης για τους γηπεδούχους ήταν η αλλαγή του Καραγιάννη στο ημίχρονο. Από τη στιγμή που βγήκε από τον αγώνα ο χαφ της Τριγλίας το γήπεδο… “έγειρε” και οι γηπεδούχοι μπήκαν φουλ στην επανάληψη με στόχο την επικράτηση και φυσικά τη νίκη.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στο πρώτο ημίχρονο ο Θησέας ευτύχησε να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ από μια στημένη μπάλα, στο 6ο λεπτό με τον Θέμη Τασσόπουλο μετά από στημένη μπάλα. Η “απάντηση” της Τριγλίας ήρθε στο 17΄σε σουτ του Πατσιούρα και στο 19΄όπου μετά από κόρνερ η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι του Κατσιούλη και μετά στο δοκάρι.

Στο 23΄ο Ζαφειρόπουλος επιχείρησε σουτ όπου πέρασε λίγο άουτ και στην επόμενη φάση στο 25΄ήρθε η ισοφάριση για την Τριγλία με τον νεαρό επιθετικό (Ζαφειρόπουλος). Στο γκολ διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι ότι προήλθε από οφσάιτ.

Στο 29΄ο Κατσούγκρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Θησέα όταν σε τετ α τετ ο Πλιάτσικας έσωσε την εστία του από σίγουρη παραβίαση.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και πίεσαν την κιτρινόμαυρη εστία. Στο 57΄ο Αθανασόπουλος με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1, εκμεταλλευόμενος λάθος του γκολκίπερ της Τριγλίας, ο Τσαλούχος λίγα λεπτά μετά την εισοδό του στον αγωνιστικό χώρο σε μια αντεπίθεση των παικτών του Θησέα έγραψε το 3-1 στο 60΄, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αθανασόπουλος από καλή θέση σούταρε άουτ.

Εκεί κάπου φάνηκε η πλάστιγγα να γερνά στη μεριά των πράσινων. Η Τριγλία προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, έκανε μερικές φάσεις αλλά καμμία δεν κατέληξε στα δίχτυα του Κατσιούλη ο οποίος ήταν κέρβερος κάτω από την εστία του.

Αντίθετα ο Πράπας έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν μπήκε σαν σίφουνας στην περιοχή της Τριγλίας στο 76΄, ντρίμπλαρε και τον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε (!) να την σπρώξειι στην κενή εστία. Στό 82΄και στο 83΄ οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με τον Γκαβασιάδη αλλά την πρώτη φορά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην άλλη τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Ζαχαρόπουλος, Κουτζιακουτζίδης και Παπαδιώτης διηύθυναν τον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Θησέας Νέας Μάκρης: (Βλάσης Χατζηαναστασίου) Κατσιούλης, Μηναδάκης, Οικονόμου, Τασσόπουλος, Μουρούτης, Τσώνης, Τσέλιος (74΄Δελαπόρτας), Κατσούγκρας (73΄Μουλλάκης), Αθαννασόπουλος (80΄Ζιάγκος), Μαστρογιαννούδης (56΄Τσαλούχος), Πράπας

Τριγλία Ραφήνας: (Στάθης Ασλάνογλου) Πλιάτσικας, Αρβανιτίδης (76΄Λαγός), Τσέπας, Τσούκας, Γαλανόπουλος, Καραγιάννης (46΄Σκαφίδας), Ζαφειρόπουλος, Τσάγκαρης, Γκαβασιάδης, Μουστόγιαννης, Πατσιούρας