Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός στο μονό σκιφ της κωπηλασίας ο Στέφανος Ντούσκος – Στην 6η θέση η Άννα Κορακάκη

Ο Στέφανος Ντούσκος με τρομερή κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονό σκιφ των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κάνοντας μάλιστα νέο Ολυμπιακό ρεκόρ!

Χρυσός Ολυμπιονίκης είναι πια ο Στέφανος Ντούσκος. Με μαγική εμφάνιση ο 24χρονος κωπηλάτης κατέκτησε την κορυφή στο μονό σκιφ και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο Τόκιο, αλλά και το πρώτο χρυσό για την ελληνική κωπηλασία σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Μπορτς και ο Νίλσεν ήταν οι δύο αθλητές που έφυγαν καλύτερα στα πρώτα 500μ. με τον Στέφανο Ντούσκο να περνά τέταρτος, αλλά κοντά στους δύο προπορευόμενους.

Από εκεί και μετά ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβασε στροφές και ήταν εντυπωσιακός! Κρατώντας απίστευτα σταθερό ρυθμό δεν άφησε κανένα περιθώριο σε αθλητές όπως ο Παγκόσμιος πρωταθλητής, Σβέρι Νίλσεν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Με χρόνο 6:40.45 και μία απίστευτη κούρσα, ο Ντούσκος έκανε και Ολυμπιακό ρεκόρ, καταρρίπτοντας αυτό του Μάχε Ντρίσντεϊλ (6:41.34) από τους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Στη δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς στο Ρίο ντε Τζανέιρο ήταν 6ος στην τετράκωπος ελαφρών βαρών άνευ πηδαλιούχου με τους Σπύρο Γιάνναρο, Γιάννη Πέτρου και Παναγιώτη Μαγδανή, ο Ντούσκος χάρισε στην ελληνική κωπηλασία το μοναδικό Ολυμπιακό μετάλλιο που έλειπε από την… συλλογή της.