Όταν η Θύελλα Ραφήνας έγραψε «ιστορία» (φώτο & βίντεο)

Πέρασαν κιόλας επτά χρόνια από την ημέρα που η Θύελλα Ραφήνας έγραψε ιστορία πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη και σπουδαιότερη νίκη της σε επίσημα παιχνίδια.

Ήταν ένα απόγευμα του Σαββάτου στις 22 Φεβρουαρίου του 2014 όταν η ομάδα της Ραφήνας κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0, στο γήπεδο του Μενιδίου για τη 17η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Γιώργου Αρχοντάκη πάλευε για την παραμονή της στην κατηγορία, εν αντιθέσει με την Ένωση η οποία από την αρχή της σεζόν έκανε το… φυσιολογικό και είχε εγκατασταθεί στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο όπου έχασε και ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως στο δεύτερο 45λεπτο δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, ενώ η Θύελλα με ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού αμύνονταν σωστά και έτσι έψαχνε τη στιγμή της.

Αυτή ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μητρόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της ΑΕΚ και με αριστερό κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βούρα, χαρίζοντας στη Θύελλα τη σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας της.

Το τι επακολούθησε μετά δεν περιγράφεται, με τον σκόρερ, τους συμπαίκτες του και τον κόσμο της Θύελλας να είναι εκστασιασμένοι, με την ΑΕΚ να υποχρεώνεται στην πρώτη και μοναδική ήττα της στη Γ’ Εθνική.

Μπορεί το φινάλε του πρωταθλήματος να άφησε πικρή γεύση στους Ραφηνιώτες με τον υποβιβασμό, ωστόσο αυτό δεν μπορεί να διαγράψει αυτή τη μεγάλη και σπουδαία νίκη της Θύελλας, εκείνο το ανοιξιάτικο απόγευμα…

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΑΕΚ 1-0

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)

Βοηθοί: Γκαβέρας (Αχαΐας), Γκοτσόπουλος (Αχαϊας)

Κίτρινες: 29′ Ματζώρος, 62′ Ντούνης, 65′ Κατσούγκρης – 52′ Σταθάκης

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Γιώργος Αρχοντάκης): Κατσούλης, Ματζώρος, Καμπάσης, Σερέτης, Τασόπουλος, Ντούνης, Χαρακτίδης, Ανδράλας, Γεραγωτέλης (85′ Πασάς), Κατσούγκρης (90′ Μητρόπουλος), Ραμπαβήλας (67′ Δημοσπύρος).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης (53′ Γεωργέας), Ρόβας, Σταθάκης, Γροντής (53′ Ράμα), Ανάκογλου, Κορδέρο, Πλατέλλας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο του Novasports.gr από την εκπομπή Today του Novasports Stories HD το γκολ της νίκης για τους «πράσινους» της Ραφήνας.

Επιμέλεια: ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ