Ποδαρικό στις νίκες ο Αήττητος Σπάτων με “διπλό” στον Αιγινιακό (2-1)

Σε ένα ματς… ροντέο στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Σπάτων έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Αιγινιακού, για την 4η στροφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο του «τρίποντο» στην κατηγορία πανηγύρισε ο Αήττητος, που επιβλήθηκε με 2-1 του Αιγινιακού, χάρις στα τέρματα του Μαρουκάκη (64’, 70’).

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Παπαδόπουλο (67’), σε ένα παιχνίδι που όλα συνέβησαν στο δεύτερο μέρος.

Όσον αφορά το βαθμολογικό χαρακτήρα αυτού του αποτελέσματος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους τέσσερις πόντους, ενώ στους δύο έμειναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμη νίκη.

Το ματς:

Παιχνίδι κέντρου, δίχως φάσεις ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στη βόρεια Πιερία, σε μια αναμέτρηση που οι δύο ομάδες προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Αιγινιακό να απειλεί στο 46’ με σουτ του Πολύζου, το οποίο απέκρουσε ο Κοκκαλάς. Ο Αήττητος απάντησε με τον Ματσούκα, με τον Καραγκιόζη να σταματά την προσπάθειά του. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν γκολ στο 64’, όταν ο Μαρουκάκης με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους Αθηναίους.

Η χαρά του Αήττητου κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Παπαδόπουλος με σουτ στην αντεπίθεση έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το ματς είχε γίνει ροντέο και η ομάδα των Σπάτων επανέκτησε το προβάδισμά της στο 70’. με τον Μαρουκάκη να εκτελεί εκ νέου από κοντά για το 2-1 στη βόρεια Πιερία, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Σκόρερ: 67’ Παπαδόπουλος – 64’, 70’ Μαρουκάκης

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αϊναλής (Μακεδονίας), Γούτας (Χαλκιδικής)

Αιγινιακός (Γιονούζ): Καραγκιόζης, Ορφανίδης, Σ Τοπαλίδης, Πετρούσης (71’ Στάνιτς), Λάσκαρης, Ζήσης, Πιαστόπουλος, Πολύζος (77’ Έππας), Πέριτς (71’ Κούστα), Μαρκόφσκι, Παπαδόπουλος

Αήττητος Σπάτων (Χαραλαμπίδης): Κοκκαλάς, Μάγκας, Χριστοφιλέας, Ηρακλής, Γροντής, Χαντί, Μαρουκάκης (86’ Βούκοβιτς), Σπυρόπουλος, Μανωλάς, Σταματάκης, Ματσούκας (79’ Κολλαράς).