«Πράσινη» κυριαρχία στη Λεωφόρο!

Με γκολ των Μαουρίσιο και Σανκαρέ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα.

Η μεγάλη ευκαιρία του 5ου λεπτού, όταν ο Μαουρίσιο πέρασε την κάθετη για τον Ενγκμπακοτό που πλάσαρε άουτ, ήταν απλά η προειδοποίηση των πράσινων. Προειδοποίηση για το γκολ που ερχόταν και το οποίο δεν άργησε καθόλου. Ενα λεπτό μετά, ο Ιωαννίδης άνοιξε στον Σανκαρέ, αυτός σέντραρε και ο Μαουρίσιο με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είχε καταφέρει να αιφνιδιάσει αυτή του Πέδρο Μαρτίνς και στη συνέχεια έκατσε πίσω και περίμενε. Τακτική που θα μπορούσε να πληρώσει στο 18′ αλλά ο Βρουσάι αστόχησε μετά την πολύ καλή μπαλιά του Μπουχαλάκη. Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι άλλαξαν διάταξη από 4-1-4-1 σε 4-2-3-1, μετέφεραν το ματς στο μισό γήπεδο, αλλά καθαρές ευκαιρίες δεν μπορούσαν να κάνουν.

Ο Παναθηναϊκός αμυνόταν σωστά και οδηγούσε τους Πειραιώτες σε σέντρες, τις οποίες καθάριζαν οι Σένκεφελντ και Βέλεθ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βγήκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και να έχουν βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό, για τον οποίο είχε ένα καλό σουτ ο Χασάν στο 44′.

Το γεγονός ότι ο Μαρτίνς έκανε μια αλλαγή στην ανάπαυλα και άλλες δύο στο 56′, νωρίς δηλαδή, έδειχνε και τον προβληματισμό του για το πώς εξελισσόταν το ματς. Ο Πορτογάλος με την είσοδο και του Ελ Αραμπί έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και στο 64′ οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν στην ισοφάριση αλλά ο Χασάν, από πλάγια θέση και ενώ είχε μπροστά του μόνο τον Διούδη, πλάσαρε άουτ.

Αμέσως μετά άρχισαν και οι αλλαγές του Μπόλονι για να φρεσκάρει την ομάδα του και στο 73′ ο Παναθηναϊκός άγγιξε τη νίκη, αφού έβαλε και δεύτερο γκολ: Φάουλ του Χουάνκαρ, κεφαλιά του Βέλεθ, ο Σα δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Σανκαρέ προ κενής εστίας έκανε το 2-0.

Ολα έδειχναν ότι κάπου εκεί το ντέρμπι… έλαβε τέλος, αλλά ένα ντέρμπι δεν τελειώνει ποτέ. Και η απόδειξη ήρθε στο 83′, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενα, ο Μασούρας βρήκε τον Κάιπερς που έκανε την προβολή, ο Διούδης απέκρουσε αλλά η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 2-1 και έδωσε ξανά ελπίδες στους ερυθρόλευκους.

Ελπίδες που θα… δικαιώνονταν στο 89′, όταν ο Μπουχαλάκης έβγαλε σε θέση για γκολ τον Μασούρα, αλλά ο Διούδης έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το 2-1, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και να σπάει το αήττητο του Ολυμπιακού, για τον οποίο αποβλήθηκε στο 94′ ο Μπα με δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στον Καρλίτος…

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό (78′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Μολό, Μαουρίσιο, Καμπετσής (66′ Καρλίτος).

Ολυμπιακός: Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Σίλβα, Καμαρά (77′ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Χασάν (77′ Κάιπερς).