Πρωτοφανής καβγάς σε αγώνα τένις γυναικών: «Η γ@@@μενη σκύλα ήθελε να με χτυπήσει»! (video)

Πρωτοφανείς σκηνές για αγώνα τένις που υποχρέωσαν τη διαιτητή να κατέβει από τη θέση της και να μπει στη μέση προκειμένου τα πράγματα να μην εξελιχθούν σε κλωτσοπατινάδα εκτυλίχθηκαν στον αγώνα της Αμερικανίδας Σλόαν Στίβενς με την Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα για το China Open την Κυριακή.

Όλα ξεκίνησαν όταν η Ρωσίδα ζήτησε βοήθεια ενώ η Αμερικανίδα σέρβιρε για το δεύτερο σετ.

Όταν ήρθε η ώρα για διάλλειμμα η Στίβενς, η οποία τότε ήταν μπροστά στο σκορ με 5-4, άρχισε να «ψέλνει» την Παβλιουτσένκοβα.

«Αυτό είναι το άθλημα που παίζουμε. Σωστά; Αθλητικό ήθος. Αυτό είναι σημαντικό» είπε η Στίβενς στη διαιτητή Τζένι Ζανγκ που είδε ότι το κλίμα ανάμεσα στις δύο αθλήτριες ήταν ηλεκτρισμένο και γι΄ αυτό κατέβηκε από τη θέση της.

Η Ρωσίδα δεν άφησε αναπάντητη την πρόκληση κατηγορώντας την Αμερικανίδα αντίπαλό της ότι δεν τη σέβεται. «Εγώ δεν σε σέβομαι; Τι λες τώρα. Φώναξες τον φυσιοθεραπευτή ενώ ήμουν μπροστά με 5-2. Και δεν είσαι καν τραυματισμένη» απάντησε η Στίβενς με την Παβλιουτσένκοβα να συνεχίζει τον καβγά λέγοντας «πώς το ξέρεις ότι δεν είχα τραυματιστεί;».

Το αποκορύφωμα του καβγά συνέβη στο τρίτο και τελευταίο σετ στο οποίο η Στίβενς επικράτησε με 6-4 κερδίζοντας τον αγώνα. Στα μισά του σετ και ενώ οι δύο αθλήτριες είχαν ανέβει στο φιλέ, η Παβλιουτσένκοβα φάνηκε να πετάει το μπαλάκι στην Στίβενς αν και θα μπορούσε να το στείλει σε κάποιο άλλο σημείο του πλαστικού τάπητα. Αφού η Αμερικανίδα κατάφερε να απαντήσει, στη συνέχεια καταγράφηκε στην κάμερα να μονολογεί ενώ επέστρεφε στη θέση της, «η γ@@@μενη σκύλα προσπάθησε να με χτυπήσει».

Παρά το γεγονός, πάντως, ότι όλα καταγράφηκαν και σε βίντεο, μέχρι στιγμής δεν έχει επιβληθεί καμια ποινή ούτε στην Στίβενς ούτε στην Παβλιουτσένκοβα.