Ψυχάρες! Η Τριγλία πήρε και το ντέρμπι με την Μαρκό (2-1)

Τριγλία και Μαρκό δικαιολόγησαν τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι και τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη και να μπουν πρώτοι στην επόμενη φάση των πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ανατροπή να κερδίσουν 2-1 και να αποδείξουν ότι καταθέτουν ψυχή σε κάθε αγώνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το παιχνίδι είχε πάθος, νεύρα, ένταση, γκρίνια, μουρμούρα, όλα στο… κόκκινο και από τις δύο μεριές. Ίσως λίγο παραπάνω οι φιλοξενούμενοι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που φάνηκε πως οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο ψύχραιμοι και κράτησαν το 2-1 μέχρι τέλους. Στο α΄ ημίχρονο είδαμε θέαμα υψηλού επιπέδου, αφού αμφότεροι οι δύο μονομάχοι μπήκαν φουριόζοι για την νίκη. Βγήκαν ευκαιρίες, μπήκαν γκολ και γενικά παίχτηκε μπάλα.

Σε αντίθεση με την επανάληψη όπου ναι μεν η ομάδα του Γιώργου Παπακωστούλη πόνταρε στις γρήγορες αντεπιθέσεις, σε μία από αυτές μάλιστα ο Κ. Τσούκας είχε δοκάρι, αλλά ο εκνευρισμός και η ένταση των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας δεν επέτρεψε στους “πράσινους” να κυνηγήσουν με ορθόδοξο τρόπο την ισοφάριση και την ανατροπή του σκορ. Ήρθαν και οι συχνές διακοπές του αγώνα λόγω τραυματισμών και μοιραία το θέαμα πήγε περίπατο.

Ο διαιτητής του αγώνα με την σέντρα κράτησε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη καθώς και του ποδοσφαιριστή Αλέξανδρου Λάμπη που έχασε τη ζωή του μέσα στο γήπεδο.

Στο 20΄ο Λαμπρόπουλος σε κόρνερ που κέρδισε η Μαρκό, πήδηξε πολύ ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 40΄ο Γερώνυμος πήρε το… “ριμπάουντ” και με σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1

Στο 43΄τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Μαρκό, σε διαδοχικά σουτ των Σουλελέ και Λαμπρόπουλου, ο Σύρακας αντέδρασε μπναδικά

Στο 45΄ο Γ. Τσούκας με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1

Στο 48΄ο Σένε σούταρε απέκρουσε ο Καραστέργιος και στην επαναφορά ο Κ. Τσούκας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

Στις καθυστερήσεις είδε την κόκκινη κάρτα ο Τσίκλος

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λ. Ρεντίφης με βοηθούς τους Ι. Κουλοχέρη και Π. Πολυχρονιάδη.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Γερώνυμος, Κ. Τσούκας (83΄ Χατζόπουλος), Νταής, Σένε (87΄ Δελαπόρτας), Βίλα (80΄ Παπάζογλου)

ΜΑΡΚΟ (Θ. Τσιριμώκος): Καραστέργιος, Δημητρόπουλος, Φλώρος (60΄ Σιδέρης), Λαμπρόπουλος, Μουσταφίδης (38΄ Τσίκλος), Παλαιοπάνος (76΄ Χατζής), Βασιλειάδης, Πίκουλης, Μακρίδης, Χατζηγεωργίου (46΄ Ιατρού), Σουλελές (60΄ Σαχσανίδης).