Ραφήνα: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη “χρυσάφι” για την Θύελλα, 3-1 τον Φωστήρα (φωτό)

Μεγάλη εμφάνιση για την Θύελλα σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο της Ραφήνας, η οποία επικράτησε σε βάρος του Φωστήρα με το εμφατικό 3-1. Οι “Λιγνιτωρύχοι” κατάφεραν έτσι να  κάνουν την δεύτερη σερί νίκη τους και να παραμείνουν αήττητη στην έδρα τους

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μάλιστα είχαν δοκάρι στο 11′ με τον Νταούλια, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ανέβασαν στροφές και στο 21′ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Φύτρου μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκούμας

Ο Φωστήρας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 22′ κεφαλιά του Μπερνιδάκη πέρασε άουτ .Στο 28′ η Θύελλα πέτυχε  δεύτερο γκολ από στημένη φάση το οποίο ακυρώθηκε ως οφσαιντ.

Στο 42′ λεπτό μετά από κλέψιμο της μπάλας στη σέντρα, ο Σουλτανίδης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Παντελίδη, εκείνος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και κατάφερε να “εκτελέσει” τον τερματοφύλακα του Φωστήρα με σουτ στην απέναντι γωνία κάνοντας το 2-0

Ο Φωστήρας κατάφερε να μειώσει στο 44′ λεπτό σε μία φάση διαρκείας όταν ο Νταούλιας έπιασε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον τερματοφύλακα της Θύελλας να αποκρούει με υπεράνταση όμως στην επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Μπερνιδακη ο οποίος σούταρε, ο Κουμής απέκρουσε αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 2-1

Στο δέυτερο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά. Ο Φωστήρας απείλησε την Θύελλα σε δύο φάσεις, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στο γκολ, όταν ο Παντελίδης στο 56′ μετά από καταπληκτική μπαλιά του Γκούμα βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Φωστήρα και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1

Η Θύελλα είχε κι άλλες μεγάλες ευκαιρίες για γκολ αρχικά στο 62′ πάλι με τον Παντελίδη, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι ενώ στο 67′ πάλι ο Παντελίδης δεν σημάδεψε σωστά όταν βρέθηκε απέναντι από τον Φυλακτό

Στο 83′ ο Γούλας δεν μπόρεσε να σκοράρει σε διπλή του προσπάθεια όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Φυλακτό

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Παντελίδης, που κυνηγούσε συνέχεια το γκολ, είχε ακόμα μία καλή ευκαιρία όταν βρέθηκε από αριστερά στην μεγάλη περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ, όμως ο Φυλακτός κατάφερε να αποκρούσει και να στείλει την μπάλα κόρνερ

Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μαργέτης ο οποίος βρήκε τον Σαντίκου στο πρώτο δοκάρι, με τον δεύτερο να πιάνει κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτητές: Τσαμούρης (Μεσσηνίας), Ιωαννίδης (Πειραιά)-Λυκομήτρος (Αργολίδας)

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Μαργέτης, Τόσκα, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Δημητρίου, Σουλτανίδης (46’ Αράπης), Γκούμας (88’ Σαντίκου), Χίσο (85’ Νάκας), Γούλας, Παντελίδης (90’+4 Ροβίνας).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Φυλαχτός, Τσουβαλτζίδης, Ανδριόπουλος (80’ Ξενοπανάγος), Πεχλιβανίδης, Νικολόπουλος (46’ Σταμούλης), Λώλος, Νταούλιας (65’ Πινιώτης), Φέκας, Λαζαρίδης (65’ Παρασκευόπουλος), Χριστόπουλος, Μπερνιδάκης.