Σε ένα δίλεπτο ο Πλατανιάς (2-1) τον Αήττητο στην πρεμιέρα της Football League

Ο Πλατανιάς είχε την ουσία, σε ένα κατά τα άλλα μοιρασμένο παιχνίδι. Από την άλλη, ο Αήττητος δυσκολεύτηκε να διασπάσει τις γραμμές των Κρητικών, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε τις τελικές που δημιούργησε δείχνοντας ότι υστερεί σε εμπειρία, έχοντας, όμως πολλά περιθώρια για κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, στο 7’, με το σουτ του Μαρουκάκη από καλή θέση να περνάει παράλληλα από το τέρμα. Στο 24’, ο Πλατανιάς απάντησε με σουτ του Παπανικολάου, ο οποίος νικήθηκε από τον Κοκκαλά. Ένα λεπτό μετά, από κόρνερ, η κεφαλιά του Μπιανκόνι, από πολύ κοντά, δεν βρήκε στόχο. Στο 37’, οι Χανιώτες είχαν και δοκάρι, με τον Ουές, στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου.

Η υπεροχή του Πλατανιά μετουσιώθηκε σε γκολ στο 61’, με σκόρερ τον Κόρτσταμ. Πριν προλάβουν να αντιδράσουν οι Σπαταναίοι (62’), έγινε και το 2-0. Σκόρερ ο Παπανικολάου με πλασέ, αξιοποιώντας λάθος της αντίπαλης άμυνας. Στο 71’, ο Αήττητος ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Τσαμούρης «πούλησε» τη μπάλα και ο Σπυρόπουλος «έγραψε» το 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν στη συνέχεια στην πίεση και με την εμπειρία τους κατάφεραν και πήραν το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν.

*Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του κ. Τάτση ως πρώτος τεχνικός, στη Football League.

Σκόρερς: Κόρτσταμ (61’), Παπανικολάου (62’)/ Σπυρόπουλος (71’)

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτ, Νίλι, Μπιανκόνι, Μποσέτι, Κόρτσταμ, Παπανικολάου, Ουές, Τσαμούρης (88’ Σάντο), Καραγκούνης, Παπουτσογιαννόπουλος (88’ ΠοζαΤζίδης Χ.), Ποζατζίδης

Αήττητος Σπάτων (Παπαδόπουλος): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Μάγκας, Κασνέτση, Σταματάκης (74’ Βασιλείου), Γροντής, Μαρουκάκης, Χαντί, Ματσούκας (52’ Νικλητσιώτης)