“Σίφουνας” ο Αήττητος Σπάτων πέρασε νικηφόρο από την Κέρκυρα 2-0

Με τα γκολ των Λύρα (64′) και Ταμπάκη (88′) η ομάδα των Σπάτων πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Κέρκυρας στο νησί των Φαιάκων, για τη 18η στροφή.

Από τη δική τους μεριά οι νησιώτες, έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στη δεύτερη θέση ισόβαθμοι με τον Απόλλωνα Λάρισας. Παράλληλα, είδαν και τον Απόλλωνα Πόντου να τους πιάνει στην τέταρτη θέση.

Το ματς:

Στο 11′ μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα, μετά από σέντρα του Κρητικού, ο Ζορμπάς άφησε στον Πασά, που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι Φαίακες συνέχιζαν να βρίσκονται στην επίθεση, με τον Αήττητο να αμύνεται σωστά και να κρατάει το μηδέν. Στο 34′ καλό σουτ του Πασά, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοκκαλά. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Δίχως φάσεις το δεύτερο μέρος, με τον Αήττητο να εκμεταλλέυεται στο 64′ τη φάση που δημιούργησε και να ανοίγει το σκορ με τον Λύρα.

Ένα λεπτό μετά λίγο έλειψε η ομάδα των Σπάτων να κάνει και το 2-0 μέσα στην Κέρκυρα, αλλά ο Σπυρόπουλος δεν ήταν εύστοχος. Παρόλα αυτά και παρά την πίεση της Κέρκυρας, ο Αήττητος έκανε και το 2-0 στο 88′ με τον Ταμπάκη.

Σκόρερ: 64′ Λύρας, 88′ Ταμπάκης

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Χαντάκιας, Πασάς (66′ Σιατραβάνης), Ν. Κρητικός, Αναστασίου, Κόντος, Νίκιτς, Ζορμπάς (66′ Λινάρδος), Στ. Κρητικός

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Χατζηιωαννίδης, Αφράτης, Αποστολόπουλος, Λύρας, Λάμπρου, Σταματάκης, Κάιο, Ρούνει