Σούπερ Καπ: Ο Κέπα, έδωσε τέλος στην αγωνία

Η Τσέλσι κατάφερε με συγκέντρωση στα πέναλτι, να αποσπάσει το τρόπαιο του σούπερ καπ από την Βιγιαρεάλ, με σκορ 6-5.

Ο κυπελλούχος και ο πρωταθλητής Ευρώπης, ρίχτηκαν σε μια μάχη για γερά νεύρα, προσφέροντας αγωνία στους θεατές, και συνεχίζοντας την παράδοση, που θέλει αυτός που κατακτά το Τσάμπιονς λιγκ, να κατακτά και το σούπερ καπ. Ο προπονητής της λονδρέζικης ομάδας, Τούχελ παρέμεινε πιστός στο σύστημα των τριών αμυντικών με την επιθετική «συμπεριφορά», ένα σύστημα δουλεμένο προ πολλού από τα τρία φιλικά προετοιμασίας. Αντίθετα, ο Έμερι της ισπανικής ομάδας έμεινε σταθερός στο 4-4-2 των «κίτρινων υποβρυχίων», με τους δυο στράικερ.

Η Τσέλσι μπήκε με τον καλύτερο τρόπο, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τον Ζίγεχ στο 27′, στάθηκε όμως άτυχη χάνοντας τον σκόρερ της από τραυματισμό, 2 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Αν και κατοχικά η Τσέλσι απομόνωσε την Βιγιαρεάλ στην περιοχή της, όσες ευκαιρίες έκαναν και οι δύο ομάδες, ήταν αναποτελεσματικές.

Η εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, βρήκε την Βιγιαρεάλ πιο ανεβασμένη, σε αντίθεση με τους Άγγλους, χωρίς όμως να δείχνει σημάδι επιβολής στις ευκαιρίες. Παρόλ’ αυτά, στο 73′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ζεράρ Μορένο, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Η μεσολάβηση της παράτασης, αν και… “αχρείαστη” καθώς δεν έφερε αλλαγή στο σκορ, έβρισκε την Αγγλική ομάδα πιο επιβλητική, ξοδεύοντας όλες τις δυνάμεις της. Επακόλουθο; Η διαδικασία των πέναλτι!

Εκεί οι Ισπανοί αν και μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο, αποκρούοντας το πρώτο πέναλτι του Χάβερτζ, δέχτηκαν εν συνεχεία την ήττα, χάνοντας 6-5, χάρη στον γκολκίπερ Κεπα, ο οποίος ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής -δικαιώθηκε ο Τούχελ που τον έβαλε λίγο πριν το τέλος του ματς-, αποκρούοντας το τελευταίο πέναλτι των Ισπανών, και χαρίζοντας την ευκαιρία στους “μπλε” να πανηγυρίσουν το σούπερ καπ.