Στοίχημα: Με τα γκολ σε Κόσοβο και Αλβανία

Το Κόσοβο έδειξε να ελέγχει σε μεγάλο βαθμό το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βόρεια Ιρλανδία, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1. Προηγήθηκε στο 58’ αλλά είχε άσχημο φινάλε, καθώς δέχτηκε δύο γκολ στο 82’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με συνέπεια τώρα να έχει μπει σε περιπέτειες.

Η Κύπρος από την άλλη για πρώτη φορά στην ιστορία της κατάφερε να νικήσει την Ελλάδα με 1-0 στο ντεμπούτο του Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της. Προηγήθηκε στο 18’ και στο υπόλοιπο διάστημα κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλό της. Κινδύνεψε σε κάποιες στιγμές, απείλησε κάποιες άλλες, γενικότερα μοιάζει δίκαιο το αποτέλεσμα. Και οι δύο ομάδες θα ψάξουν το γκολ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Κόσοβο και έχουν αρκετές πιθανότητες να δικαιωθούν. Αξίζει η επιλογή στη θεωρία στοιχήματος στο 2.08.

H Αλβανία έπαιξε με επιθετικό πλάνο στη Χάιφα απέναντι στο Ισραήλ. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο ξεκίνημα, δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μπήκε νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και δέχθηκε γκολ στο 46’, ενώ παρότι ισοφάρισε στο 88’ με τον Ουζούνι, δεν ήταν συγκεντρωμένη στα ανασταλτικά της καθήκοντα και τελικά ηττήθηκε 2-1. Έχασε έτσι και μαθηματικά τις ελπίδες που είχε για την πρωτιά του ομίλου.

Η Ισλανδία ψάχνει ακόμα την πρώτη νίκη της στον όμιλο και προσπαθεί να βρει το κίνητρο για το φινάλε, με τον τεχνικό Βίνταρσον να το παλεύει. Η αλήθεια είναι ότι με τις επιλογές του στην αποστολή έδειξε ότι περισσότερο θα το ψάξει στους πιο νεαρούς παίκτες, που έχουν πολλά να αποδείξουν. Τις προηγούμενες μέρες βρέθηκε στην Αυστρία, όπου κέρδισε τη Βενεζουέλα με 1-0 σε φιλική αναμέτρηση.

Αναμένεται να έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι στα Τίρανα. Πιθανό το να σκοράρουν και οι δύο, υψηλό το 2.05 του goal/goal.