Στον τελικό ο Παναθηναϊκός – Αποχώρησε στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε πριν την ώρα του, καθώς στην ανάπαυλα οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ενημέρωσαν τους διαιτητές ότι δεν θα κατέβουν να αγωνιστούν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στον Ολυμπιακό δήλωναν εξοργισμένοι με τη διαιτησία του αγώνα, καθώς είχαν χρεωθεί με 13 φάουλ ενώ ο ΠΑΟ είχε μόλις πέντε και έτσι σε συνεννόηση με τους αδελφούς Αγγελόπουλους αποφάσισαν να μην αγωνιστούν.

Μάλιστα πριν από λίγο μέσω του επίσημου λογαριασμού του συλλόγου στο twitter ανακοινώθηκε ότι η αποστολή αποχώρησε ήδη από το κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Τι έγινε στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 2-5, για να απαντήσει ο ΠΑΟ με ένα γρήγορο σερί 7-0 για το 9-5 που έγινε 9-8 με το τρίποντο του Γουέμπερ, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα νέο σερί 11-0 (με συνεχόμενες ασίστ του Καλάθη) στέλνοντας το σκορ στο 20-8 στο 8′!

Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 11 πόντους (23-12) και τον Μπλατ να έχει ήδη δοκιμάσει διάφορα σχήματα προσπαθώντας να βρει λύσεις…

Χωρίς επιτυχία όμως καθώς ο Παναθηναϊκός έβρισκε εύκολα το δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι σταθερά στους 12-14 πόντους με τον Λάνγκφορντ να την εκτοξεύει στους 18 (40-22), αλλά να απαντά στο φινάλε του ημιχρόνου με τρίποντο ο Σπανούλης για το 40-25.