Θρίλερ στη Ραφήνα! Αργοναύτης – Φανάρια Νάξου 84-83 μετά από δύο παρατάσεις

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Αργοναύτης Ραφήνας έχοντας τρεις σημαντικές απουσίες βασικών παικτών μετά από έναν αγώνα θρίλερ και δύο παρατάσεις όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, κέρδισε τα Φανάρια Νάξου με 84-83 και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Καλύτερο ξεκίνημα από αυτό δεν θα περίμενε ούτε και ο πιο αισιόδοξος φίλος του Αργοναύτη. Και το λέμε αυτό λαμβάνοντας υπόψη τις σημαντικότατες απουσίες των γηπεδούχων αλλά και την δυναμική της ομάδας της Νάξου που φέτος στοχεύει στην άνοδο.

Ο αγώνας σίγουρα δεν προσφερόταν για καρδιακούς. Πολλοί μιλάνε για την έκπληξη της αγωνιστικής, ένα όμως είναι δεδομένο. Ότι οι παίκτες του Γιώργου Γιαννακόπουλου με “ήρωες” τους Γιώργο Σγούρο και Παύλο Γεραμάνη κατέθεσαν ψυχή και έπαιξαν “λιονταρίσια” απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο, καθώς υποχρέωσαν τα Φανάρια Νάξου σε ήττα με 84-83 στη 2η παράταση χάρις σε τρίποντο του Βούρου 20,6’’ πριν από τη λήξη, ενώ την ίδια στιγμή ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο λει απ της νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν χάσει με τραυματισμό και τον έμπειρο Γιάννη Ζακυνθινό από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Με 31,1’’ να απομένουν ο Ψαρόπουλος είχε κάνει το σκορ 81-83 με όμορφο λέι-απ, έχασε όμως την ελεύθερη βολή από το φάουλ που κέρδισε στην ίδια φάση. Μετά το τρίποντο του Βούρου ακολούθησε χαμένο σουτ από τον Μιλεντίγιεβιτς, 0/2 βολές του Ντούσια στα 8,4’’ και χαμένο λέι-απ λίγο πριν από την εκπνοή σχεδόν σε… κενό τέρμα από τους φιλοξενούμενους…

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ- ΑΠΑΣ 84-83
Δεκάλεπτα: 14-14, 32-33, 46-49, 64-64,
1η παράταση 74-74.