Θύελλα Ραφήνας: Με… δύο πρόσωπα στην Ηλιούπολη (2-2)

Ήταν εξαιρετική για 45 λεπτά στο πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας. Η Θύελλα Ραφήνας αναδείχθηκε χθες ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ηλιούπολη,

Οι «λιγνιτωρύχοι» έπειτα από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα στο 15’, όταν ο Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε το οδυνηρό λάθος του γκολκίπερ Τσάκαλου και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη απέκτησε ψυχολογία μετά το γκολ και δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες, με τον Δημητρίου να επιχειρεί ένα ωραίο σουτ στην κίνηση το οποίο έφυγε λίγο έξω στο 24’. Τρία λεπτά μετά, η Θύελλα κέρδισε πέναλτι σε χέρι ενός παίκτη της Ηλιούπολης μέσα στην περιοχή και διπλασίασε το προβάδισμά της χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Δημητρίου για το 0-2.

Δευτερόλεπτα μετά, ο Παντελίδης με ωραία ατομική ενέργεια βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε δυνατό συρτό σουτ, όμως ο Τσάκαλος μπλόκαρε αυτή τη φορά με διπλή προσπάθεια.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 44’. Η μπάλα στρώθηκε στον Κράσι από ασταθές διώξιμο που προήλθε από εκτέλεση κόρνερ και εκείνος νίκησε τον Πρίφτη για το 1-2, που ήταν το σκορ ενός πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου για τους περσινούς πρωταθλητές της Γ’ Εθνικής.

Στην επανάληψη, η εικόνα της ομάδας μας δεν ήταν καλή, αφού η πίεση που δέχτηκε είχε ως συνέπεια να χαθεί η αρίστη αμυντική συνοχή που είχε στο πρώτο μέρος αλλά και να περιοριστεί σε έναν παθητικό ρόλο.

Με αυτό τον τρόπο, η Ηλιούπολη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε φάσεις όπου σε μία από αυτές κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς στο 64’. Συγκεκριμένα, ο Γάγγος έλαβε την μπάλα από γύρισμα που έγινε από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πρίφτη, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ανατροπή μέχρι το φινάλε, όμως η Θύελλα άντεξε στην πίεση καταφέρνοντας να ανακτήσει λίγα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να βγει από τα καρέ της. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Διασταύρωσης δεν δημιούργησε κάποια σημαντική ευκαιρία ώστε να έπαιρνε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, με αποτέλεσμα το 2-2 να παραμείνει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτης, Φύτρος, Ανδρίκος (80’ Σαντίκου), Μαντζώρος (80’ Σουρλής), Μαργέτης (80’ Νταλάκας), Μαρτίνος (65’ Σουλτανίδης), Ντόσκας, Μπουντάκης (53’ Αράπης), Παντελίδης (65’ Παναγιώτου), Δημητρίου (80’ Ζέκιο), Παπαδόπουλος (65’ Δρόσης).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Βαγγέλης Χαντές): Τσάκαλος, Πολίτης, Μπουσάι, Τσάτσαρης, Παπαγιαννόπουλος, Γεωργιάδης, Λάμπη, Σάμιος, Ταβάρες, Δωμασιώτης, Κράσι.

Έπαιξαν και οι Ρέτζο, Κρητικός, Μαλάι, Λέτσο, Τόσκα, Ζέλο, Γεμιστός, Ντινιωτάκης, Πουλιάνος, Γάγγος και Ντογιάνι.