Τίποτα, τίποτα δεν τη σταματά! Η Τριγλία νίκησε 1-0 στο ντέρμπι κι έκανε το 9 στα 9

Η Τριγλία κάνει απίθανα πράγματα φέτος. Τερμάτισε πρώτη στον α΄ γύρο με το απόλυτο 9 στα 9, έχοντας την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα. Κάτι που τουλάχιστον στην νεώτερη ιστορία της δεν έχει ξανακάνει.

Σήμερα στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας, απέναντι στον Ολυμπιακό Αγίου Στεφάνου, στο ντέρμπι του 2ου ομίλου της Α΄ ΕΠΣΑΝΑ, έπαιξε με πάθος και ποδοσφαιρικό “τσαμπουκά”, νίκησε 1-0, είχε ένα χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Δικαιολογημένα οι ραφηνιώτες απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής και δικαίως τα τρελά πανηγύρια μετά τη λήξη του αγώνα στα αποδυτήρια της ομάδας.

Η πρώτη φάση άργησε να σημειωθεί αφού το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες. Στο 15΄ ο Τζίτζης μετά από επέλαση από δεξιά σούταρε δυνατά αλλά ο Ιωσήπου έδιωξε σε κόρνερ. Στο 24΄ ο πολύ καλός σήμερα Ζαφειρόπουλος “πάτησε” περιοχή” όμως τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Στο 28΄ μετά από προσπάθεια του Τζίτζη, ο Βίλα ανατράπηκε εντός της περιοχής και ο Μπερέτας υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζίτζης, ο Ιωσήπου όμως έπεσε στη σωστή γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα (30′).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε άλλη τροπή, αφού στα πρώτα λεπτά η μία φάση διαδεχόταν την άλλη. Στα 30 δευτερόλεπτα ο Βίλα σούταρε και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε στη δεξιά γωνία. Στην αντεπίθεση (46΄) ο Σαπαλίδης χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στην εστία του Κόρμπα και στο… καπάκι (47΄) ο Ζαφειρόπουλος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0.

Από κει και πέρα οι παίκτες του Ολυμπιακού Αγ. Στεφάνου βγήκαν μπροστά, όμως τις ευκαιρίες τις έχανε η Τριγλία. Στο 50΄σουτ του Βίλα έδιωξε ο Ιωσήπου, και στο 60΄ ο Παπαδιονυσίου έχασε το άχαστο!!! Με μια ωραία ντρίπλα απέφυγε τον αμυντικό του Ολυμπιακού και έφυγε κατά μέτωπο με φάτσα το τέρμα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πάνω στον γκολκίπερ.

Πέρασε ένα 20λεπτο όπου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ώσπου οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρείς καλές φάσεις για να τελειώσουν το ματς. Στο 80΄ με τον Ζαφειρόπουλο σουτ άουτ, στο 84΄με τον Βίλα απέκρουσε ο Ιωσήπου και στο 87΄ με τον Σένε σουτ άουτ.

Στο 88΄ και στο 89΄ ο Κόρμπας χρειάστηκε να δείξει τα προσόντα του όταν με δύο σωτήριες αποκρούσεις σε ισάριθμα σουτ – βολίδες του Τσακυργιάννη κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η λήξη βρήκε τους ραφηνιώτες να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν τρελά το απίθανο επίτευγμά τους.

Με λάθη η διαιτησία του Νίκου Μπερέτα. Βοηθοί ήταν οι Σ. Κυριακόπουλος και Κ. Κακανης.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γιώργος Παπακωστούλης): Κόρμπας, Τζίτζης, Τσαγκάρης, Μειμάρογλου, Γ. Τσούκας, Καραγιάννης, Παπαδιονυσίου (70΄ Κ. Τσούκας), Νταή, Σένε, Βίλα (89΄ Κουμουτσέας), Ζαφειρόπουλος (92΄ Αρβανιτίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ (Γιάννης Μαγγίνας): Ιωσήπου, Παπαδογιωργάκης, Δεγαϊτας (85΄ Τζιάτζιος), Μαγγίνας, Μανιδάκης (60΄ Κότσι), Καστράτι (20΄ λόγω τραυματισμού Μαναλης), Αμπντουραχμάνι, Πιτσούνης, Σαπαλίδης, Μπιλίμπασι (60΄ Τσακυργιάννης), Σείτι (85΄Παππάς).