Το τέλειο φινάλε για τη Θύελλα με “διπλό” στον Αγ. Στέφανο (βίντεο)

Η ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της στην Α' κατηγορία, καθώς επικράτησε 1-2 του τοπικού Ολυμπιακού – Συνεχάρη τους Λιγνιτωρύχους ο Λεπατατζής!

Η πορεία της Θύελλας Ραφήνας στην Α’ κατηγορία ολοκληρώθηκε την Κυριακή (17/4) με τον ιδανικότερο τρόπο. Οι πρωταθλητές, στο πλαίσιο της 30ής (και τελευταίας) αγωνιστικής, πέρασαν νικηφόρα από τον Άγιο Στέφανο, επικρατώντας με 1-2 του τοπικού Ολυμπιακού, ο οποίος τερμάτισε τρίτος.

Ήταν ένα ματς το οποίο ο κόσμος το ευχαριστήθηκε, αφού δεν υπήρχαν σκοπιμότητες…

Τόσο από πλευράς γηπεδούχων όσο και από πλευράς φιλοξενούμενων παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο, με την Θύελλα να είναι σαφώς ανώτερη στην επανάληψη και με περισσότερες δυνάμεις να γυρίζει το παιχνίδι από 1-0 σε 1-2.

Ο Ολυμπιακός Αγίου Στεφάνου που κατέβηκε με προπονητή – παίκτη τον Κώστα Τσεβά πατούσε καλύτερα στο πρώτο 45λεπτο και μάλιστα στο 40′ είχε δοκάρι με τον Καραχάλιο, ενώ νωρίτερα ο Τσέλα είχε φανεί απειλητικός σε δύο – τρεις περιπτώσεις. Η Θύελλα με τη σειρά της απείλησε στο 41′ με τον Βαζέχα ο οποίος αστόχησε από εξαιρετική θέση, ενώ ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε και σε δεύτερη προσπάθεια να σκοράρει, όταν ο Χανδρινός του είπε όχι. Εν τέλει, η ομάδα που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 45′ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Τσέλα, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Θύελλα Ραφήνας με ηρεμία και συγκέντρωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι εντελώς στα μέτρα της και να γυρίσει την κατάσταση! Στο 65′ ήλθε το 1-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βαζέχα, το οποίο κέρδισε ο Ντε Ντέους, ενώ ο Βαζέχα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70′ σημείωσε το 1-2 (ασίστ ο Παπαδόπουλος που διακρίθηκε). Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε, με την Θύελλα να έχει περισσότερες δυνάμεις και να κρατά σχετικά άνετα τη νίκη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πάντως στο 75′, ενώ η ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη είχε σπουδαία ευκαιρία στο 80′, όταν ο Ζέκιο πλάσαρε αλλά είδε τον Χανδρινό να τον σταματά με εντυπωσιακή επέμβαση.

***Διακριθέντες για τον Ολυμπιακό Αγίου Στεφάνου οι Τσέλα, Ρόμπολας, Κατσούγκρης και Τσεβάς.

***Για την Θύελλα Ραφήνας διακριθέντες οι Μπουντάκης, Παπαδόπουλος, Αράπης και Ντούνης.

***Ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού Αγίου Στεφάνου Κοσμάς Λεπατατζής αμέσως μετά το τέλος του αγώνα πήγε και αποδυτήρια της Θύελλας και συνεχάρη τους Λιγνιτωρύχους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Μια κίνηση που είναι άξια συγχαρητηρίων…

Διαιτητές: ΒΛΑΧΟΣ ΑΝΤ ., ΓΟΥΡΝΙΑΣ Θ., ΠΕΙΡΑΣΜΑΚΗΣ Ν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝ: Χανδρινός, Λαζαρίδης, Ιωσήπου, Ντεντόπουλος (61′ Ρεμί), Μπερμπάντης, Ρόμπολας, Τσέλας, Κατσούγκρης, Μπασόλι, Καραχάλιος (80′ Ντρακότι), Τσεβάς.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑΣ: Κύρκος, Αράπης, Φύτρος, Μανουσάκης, Γεραγωτέλης, Ντουνης, Μπουντάκης (65′ Ανδρεαδάκης), Ντόσκας, Ντεντέους (65′ Ζέκιο), Βαζέχα, Παπαδόπουλος Λ.

Πηγή: pamebala.gr