Τριγλία: «Ζωντανή» στο παιχνίδι του τίτλου, νίκησε 2-1 τα Ζωνιανά

Μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι η Τριγλία νίκησε στα… σημεία τον Ερμή Ζωνιανών, ο οποίος παρότι κατέβηκε χωρίς το βαρύ πυροβολικό του (βλέπε Κατσικοκέρης, 15 γκολ στο πρωτάθλημα) πάλεψε το ματς και άγχωσε στο τέλος τους γηπεδούχους.

Οι ραφηνιώτες ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης, όσο πιο ανώδυνα γινόταν μια και το μυαλό τους είναι και στον ημιτελικό της Τετάρτης, που παίζουν στη Ρόδο με τον Ιάλυσο.

Σίγουρα το τελικό 2-1 τους βρίσκει διπλά ευχαριστημένους. Από τη μια νίκησαν και συνεχίζουν στην κούρσα του πρωταθλήματος, έστω με τις λίγες ελπίδες που απομένουν.

Απέχουν τέσσερις βαθμούς από την κορυφή, η οποία έχει δύο ομάδες, τον Φωστήρα και τον ΟΦΗ. Από την άλλη πάνε την Τετάρτη στο νησί των Ιπποτών με ψηλά την ψυχολογία τους.

Οι κρητικοί μπήκαν φουριόζοι στο ματς και στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά έδειξαν τα… δόντια τους και με επιθετικές αιχμές από δεξιά τον Κορτσινίδη και τον δαιμόνιο Σκουτέλη πίεσαν την άμυνα των κιτρινόμαυρων, όμως χωρίς να απειλήσουν σοβαρά.

Η Τριγλία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με ωραία κεφαλιά του Βασιλείου σε κόρνερ του Μανδύλη.

Από κείνη την στιγμή η ομάδα του Καλοπήτα πήρε τα πάνω της και απείλησε άλλη μια φορά με τον σκόρερ.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως στο 31΄ο Ρουμπάκης έκανε σκληρό φάουλ στον Κάρδαρη με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα και στους δύο! Ο αμυντικός του Ερμή έγινε κόκκινο πανί για τους φιλάθλους της Τριγλίας για το βίαιο μαρκάρισμα του παίκτη των Ζωνιανών. Ο Κάρδαρης μετά από λίγο αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο για προληπτικούς λόγους, με τα σημάδια εμφανή στο πόδι του!

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε καλύτερο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν στροφές. Πρώτα «χτύπησε» ο Ερμής στο 47΄με μια απίθανη χαμένη ευκαιρία του Ανυφαντάκη, ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος μες την περιοχή του Δήμιζα, όμως σάστισε, νόμιζε ότι ήταν οφσάιντ και τελικά σούταρε χλιαρά πάνω στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Το 2-0 πιστώνεται στην φοβερή διαγώνια μπαλιά του Τσάγκαρη και φυσικά στο ιδανικό πλασέ του Παπαδόπουλου.

Τα Ζωνιανά εκμεταλλεύτηκαν το χοντρό λάθος του Δήμιζα στην απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιούκα, μείωσαν και μπήκαν στο ματς δυνατά. Από κει και πέρα κυριάρχησαν τα νεύρα, η ένταση και το άγχος των γηπεδούχων να κρατήσουν αυτό το 2-1.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Τσέπα, ο οποίος ήταν κυρίαρχος στην άμυνα που αγωνίστηκε σήμερα ως σέντερ μπακ μαζί με τον Τερζή. Έκοβε, μοίραζε και διακρίθηκε για το πάθος που τον διακρίνει σε όλα τα ματς.

Οι φάσεις και τα γκολ

15’ Ο Ερμής έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι. Στα πρώτα 15 λεπτά δεν έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση
20′ Γκολ : Η Τριγλία μπαίνει μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Βασιλείου μετά από κόρνερ του Μανδύλη 1-0
30′ Ευκαιρία για την Τριγλία με σουτ του Βασιλείου που απέκρουσε ο Καρακούτσης
43′ Ευκαιρία για τον Ερμή με σουτ του Πασιαλή από καλή θέση που απέκρουσε ο Δήμιζας
45′ Σουτ του Κόντη πέρασε άουτ
47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Ανυφαντάκη να βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Δήμιζα αλλά το πλασέ που έπιασε ήταν χλιαρό πάνω στην αγκαλιά του τερματοφύλακα
60′ Γκολ: Η Τριγλία διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Τσάγκαρης βρήκε με καταπληκτική κάθετη μπαλιά τον Παπαδόπουλο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με ωραίο πλασέ να γράψει το 2-0
65′ Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Πασιαλή, το χλιαρό σουτ του οποίου απέκρουσε ο Δήμιζας
68′ Δυνατό σουτ του Βασιλείου απόκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων
70′ Γκολ: Ο Ερμής μειώνει με απ ευθείας κτύπημα φάουλ του Σούκια και λάθος του Δήμιζα, 2-1
76′ Σουτ του Παπαδόπουλο πέρασε άουτ
79′ Ευκαιρία για τον Ερμή όταν ο Πλουσής βρήκε με σέντρα που επιχείρησε από τ αριστερά τον Σούκια, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ
88′ Σέντρα του Σαγανά από τα δεξιά δεν πρόλαβε ο Παπαδόπουλος.

Κακή η διαιτησία του Γ. Λάμπρου, ο οποίος άργησε να δείξει κίτρινες κάρτες, χαρίστηκε σε πολλές περιπτώσεις (κυρίως στους φιλοξενούμενους), άφησε το ματς να ξεφύγει, επέτρεψε σε όσους κάθονταν στον πάγκο του Ερμή να διαμαρτύρονται συνεχώς και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις μπήκαν όλοι σχεδόν στον αγωνιστικό χώρο και γενικά έχασε ολοκληρωτικά τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις

Τριγλία (Ηλίας Καλοπήτας): Δήμιζας, Κάρδαρης (34΄Τσάγκαρης), Τερζής, Μανδύλης, Τσέπας, Σκαφίδας, Καραδέμητρος (63΄Σαγανάς), Κόντι (80΄Μεϊμάρογλου), Κότση, Βασιλείου, Παπαδόπουλος

Ερμής Ζωνιανών (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Καρακούτσης, Κορτσινίδης (71΄Γιακουμάκης), Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Κασαπάκης, Τζάννης, Σκουτέλης, Μπεκατώρος, Στρατήγης (53΄Πλουσής), Σούκιας, Πασιαλής (76΄Βιτώρος).