Τσιτσιπάς – Ναδάλ: Κοίταξε στα «μάτια» το Νο1! Απίστευτη εμφάνιση του Έλληνα τενίστα

“Λύγισε” μόνο στο τέλος ο Τσιτσιπάς – Τρομερή εμφάνιση στο 2ο σετ – Έφθασε κοντά σε μία νέα επική ανατροπή – Πήρε ακόμη και το προβάδισμα με 6-5 – Έχασε τελικά με 7-6 στο τάι μπρέικ και 2-0 στα σετ!

Το «πάλεψε» μέχρι τέλους ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά ο Ναδάλ είναι… άλλη κλάση και πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη με 2-0 σετ στον τελικό του Rogers Cup του Καναδά. Έγραψε ιστορία ακόμη και με την ήττα ο Έλληνας τενίστας που απέκλεισε 4 παίκτες από το top 10 και κοίταξε στα «μάτια» τον θρύλο του αθλήματος και νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης!

Η προσπάθειά του στο δεύτερο σετ, όπου έφθασε κοντά σε μία ακόμη επική ανατροπή στο τουρνουά, παίρνοντας ακόμη και το σετ πόιντ στο 6-5, δείχνει το πόσο πολύ έχει βελτιωθεί ο Έλληνας τενίστας, που πλέον «χτυπάει» για τα καλά την πόρτα της πρώτη 10άδας στον κόσμο.

Ανήμερα των γενεθλίων του ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, Νο 27 στον κόσμο (μέχρι σήμερα), έκανε το καλύτερο δυνατό απέναντι στον κάτοχο 17 τίτλων Grand Slam, 80 τίτλων συνολικά και νο 1 στον κόσμο. Ωστόσο ο 32χρονος Ισπανός δεν άφησε στην αρχή πολλά περιθώρια και πήρε το πρώτο σετ με 6-2 μέσα σε 35 λεπτά.

Όμως στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς «κοίταξε στα μάτια» τον Ναδάλ και θύμισε τον άσο των προηγούμενων αγώνων. Κράτησε το σερβίς του και στο 5-4 έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του και έκανε το 5-5. Στη συνέχεια «σέρβιρε», πήρε το γκέιμ και βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με 6-5. Ο Ναδάλ, αν και κινδύνεψε, κατάφερε να ισοφαρίσει και το σετ πήγε στο τάι-μπρέικ, όπου μετά από εκπληκτικές στιγμές και από τους δύο τενίστες, ο Ναδάλ νίκησε με 7-6(4) μέσα σε 1 ώρα και 8 λεπτά κι έτσι κατέκτησε για 4η φορά στην καριέρα του το τρόπαιο του Rogers Cup. Το χειροκρότημα στο τέλος αντάμειψε την προσπάθεια του Τσιτσιπά.