Βαριά ήττα για την Τριγλία Ραφήνας, 3-0 από την Μαρκό (video)

Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Τριγλία η Μαρκό, που πήρε τη νίκη με 3-0 και πέρασε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ματς περισσότερο από τον δεύτερο Παλληνιακό.

Πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για τους κιτρινόμαυρους της Ραφήνας αφού μετά τις ήττες από Παλληνιακό και Μαρκό, το όνειρο της πρώτης θέσης γίνεται… απατηλό.

Η ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη είχε τον αέρα με το μέρος της στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Είχε μία καλή στιγμή σε φάουλ του Γκεμίση στο 10’ με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σύρακα, ενώ από το ημίωρο και έπειτα πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλό της! Στο 30’ μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Σαχσανίδη η μπάλα κόντραρε στον Γερώνυμο και πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 31’ πάλι από κόρνερ σε εξ επαφής κεφαλιά του Σαχσανίδη ο Σύρακας απέκρουσε ενστικτωδώς και κράτησε το «μηδέν».

Δευτερόλεπτα αργότερα σουτ του Σουλελέ μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σύρακα που ήλεγχε την πορεία της μπάλας. Στο 36’ ο Σύρακας απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Βασιλειάδη από πλάγια θέση.

Δύο λεπτά αργότερα η Τριγλία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Στην αντεπίθεση ο Παπάζογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας απέναντι από τον Καραστέργιο και πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Μαρκό είπε «όχι»! Ένα λεπτό αργότερα, στο 39’ η πίεση της Μαρκό καρποφόρησε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μουσταφίδης με κεφαλιά νίκησε τον Σύρακα και έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Τριγλία μπήκε πιο επιθετικά, αλλά η Μαρκό ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 50’ της ακυρώθηκε γκολ του Σουλελέ ως οφσάιντ, ενώ στο 51’ ακυρώθηκε και γκολ του Τσούκα ως οφσάιντ για την Τριγλία! Στο 54’ πλασέ του Βασιλειάδη πέρασε λίγο άουτ, ενώ στη συνέχεια άναψαν τα αίματα. Στη μεσαία γραμμή, στο 60’ ο Νταής έκανε σκληρό μαρκάρισμα με τους παίκτες της Μαρκό να διαμαρτύρονται στον διαιτητή για να του υποδείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ακολούθησαν αψιμαχίες και ο Πανούτσος απέβαλε με απευθείας κόκκινη τους Σένε και Παλαιοπάνο στο 61’!

Η ομάδα του Γιώργου Παπακωστούλη προσπάθησε να πιέσει, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερους χώρους στην κόντρα και τους εκμεταλλεύτηκαν. Στο 70’ μετά από ωραία μπαλιά του Σαχσανίδη ο Σουλελές βγήκε μόνος του στην κόντρα απέναντι από τον Σύρακα, τον πλάσαρε σωστά και έκανε το 2-0! Δύο λεπτά αργότερα η Μαρκό σφράγισε οριστικά τη νίκη πάλι στην αντεπίθεση. Μετά από γύρισμα του Βασιλειάδη από τα αριστερά ο Σαχσανίδης έκανε… τσαφ, η μπάλα έφτασε στον Σουλελέ, ο οποίος κοντρόλαρε και ωραίο σουτ νίκησε ξανά τον Σύρακα και έγραψε το τελικό 3-0.

Ως το φινάλε δεν υπήρξε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους με τη Μαρκό να περνάει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τον 2ο Παλληνιακό. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της μητέρας του προέδρου της Τριγλίας Γιώργου Χαχολάκη, η οποία έφυγε σήμερα από τη ζωή.

Διαιτήτευσαν οι Πανούτσος, Γκούβας, Πολυχρονιάδης.

ΜΑΡΚΟ (Πέτρος Τσιγκούλης): Καραστέργιος, Δημητρόπουλος, Φλώρος, Μουσταφίδης, Λαμπρόπουλος, Παλαιοπάνος, Βασιλειάδης (85’ Μακρίδης), Γκεμίσης, Σαχσανίδης (90’ Γεωργίου), Ιατρού, Σουλελές (75’ Τσίκλος).

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦ. (Γιώργος Παπακωστούλης): Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου (78’ Χατζόπουλος), Μεϊμάρογλου, Τσούκας Γ., Γερώνυμος, Παπάζογλου (78’ Καστράτι), Νταής, Σένε, Βίλα (87’ Δελαπόρτας), Τσούκας Κ. (65’ Ζαφειρόπουλος).