Βασιλιάς του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Κατέκτησε το τρόπαιο για 2η συνεχόμενη χρονιά

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε και φέτος (διαδοχική χρονιά) το τουρνουά, επικρατώντας στον τελικό του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 2-0 σετ. 9ος τίτλος καριέρας για τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς… Βασιλιάς στο Πριγκιπάτο του Μονακό για δεύτερη διαδοχική χρονιά! Ο Έλληνας πρωταθλητής (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε το back to back στο 1000άρι τουρνουά της ATP, επικρατώντας στον τελικό του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 2-0.

Η εμπειρία του Τσιτσιπά έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε μια μεγάλη μάχη κόντρα στον Ισπανό, ο οποίος στην παρθενική του παρουσία σε τελικό τουρνουά ATP τα έδωσε όλα. Στα κρίσιμα σημεία, όμως, ο Έλληνα τενίστας ήταν καλύτερος κι έφτασε δίκαια στον τίτλο.

Να αναφέρουμε ότι αυτός είναι ο πρώτος ΑΤΡ τίτλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μετά από 11 μήνες και συγκεκριμένα από το Μάιο του 2021 στη Λιόν και 90ς στην καριέρα του, λίγο πριν μπει στη “μάχη” για το φετινό Roland Garros.