Ξέφυγε ο Παλληνιακός, 2-0 εκτός τα Καλύβια!

Τη διαφορά του από τους διώκτες του στους πέντε πόντους αύξησε ο Παλληνιακός, που επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας του ΠΑΟ Καλυβίων.

Οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν στην αρχή και στο φινάλε του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες να «καθαρίσουν» νωρίτερα το ματς, ενώ και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν φέρει το ματς στα ίσια!

Ο Παλληνιακός μπήκε στο ματς με γκολ από τα… αποδυτήρια, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Σάμιος με ωραίο κοντρόλ και πλασέ άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση πλαγίου και κεφαλιά πάσα του Γεωργουδάκη. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ είχε την υπεροχή και έχασε αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της και να «τελειώσει» από νωρίς το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι του Παναγιώτη Χριστοφιλέα μπήκαν πιο δυνατά, παρόλα αυτά ο Παλληνιακός λίγο έλειψε στην αντεπίθεση να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στη συνέχεια ο Κυριόπουλος έχασε σπουδαία ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όμως ο Φυλακτός τον νίκησε στο τετ-α-τετ. Προς το τέλος το ματς είχε άγρια ομορφιά με τα Καλύβια να πιέζουν και να απειλούν με πολλά γεμίσματα μέσα στη μεγάλη περιοχή, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» τελικώς ήταν αυτοί που πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 94’ με τον Μουστόγιαννη, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ και πλάσαρε όμορφα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2, ενώ ο ίδιος τέσσερα λεπτά νωρίτερα έχασε κι άλλο τετ-α-τετ.

Ο Παλληνιακός πέτυχε ένα ακόμη γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Γεωργουδάκη, ενώ οι γηπεδούχοι φώναξαν σε δύο περιπτώσεις για πέναλτι.

Διαιτήτευσαν οι Κορδολαίμης, Λάμπρου, Μήταρης.

ΚΑΛΥΒΙΑ: Γαλανάκης, Χρυσοχόου, Πατσαούρας (65’ Οικονομίδης), Χριστόπουλος, Κετέογλου, Χατζής (20’ λ.τρ. Πασκάλι), Χατζηστεφάνου, Αλεξίου, Κυριόπουλος, Κάιδος, Αναστόπουλος.

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Φυλακτός, Χαλκιάς, Βλάχος, Ελ Γκαμάλ, Ανδρίκος, Μαλάι, Χρυσάφης (70’ Αλεξίου), Σάμιος, Γεωργουδάκης (75’ Κετσέτζογλου), Καλιαμπάκας (90’ Τσιτοφώτος), Μπίτιλης (63’ Μουστόγιαννης).

Φωτογραφία: Γιάννης Καφαντάρης