Η ΑΕΚ άφησε ξερό τον Ολυμπιακό: Στα ημιτελικά με γκολάρες! Πρόκριση θρίλερ με νίκη 2-1 στο ΟΑΚΑ!

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία νίκησε ξανά μέσα σε λίγες ημέρες τον Ολυμπιακό 2-1 και σε συνδυασμό με το 0-0 της πρώτης αναμέτρησης, συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ένωση ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 2-0 με γκολάρες των Χριστοδουλόπουλου και Αραχούχο στο 58’ και στο 73’, όμως ο Ταχτσίδης μείωσε στο 83’ και το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ, λόγω της πίεσης των Πειραιωτών.

Το παιχνίδι, όπως και στα προηγούμενα δύο ντέρμπι, ξεκίνησε με πάρα πολλά νεύρα και σκληρές μονομαχίες μεταξύ των παικτών. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά και απείλησε με δύο χλιαρά σουτ των Μιραλάς και Μάριν που μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας, ενώ στο 18’ έφτασε για πρώτη φορά με αξιώσεις κοντά στην εστία της ΑΕΚ, όμως ο Βράνιες με εντυπωσιακό τακουνάκι έδιωξε την μπάλα προ του Ζιλέ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ανσαριφάρντ έπιασε το σουτ από το πέναλτι, όμως ο πορτιέρε της Ένωσης δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Μετά το 25λεπτο η ΑΕΚ πάντως ισορρόπησε το ματς, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, ωστόσο με εξαίρεση το πολύ καλό σουτ στην κίνηση του Μασούντ από το πέναλτι στο 41’, μετά από λάθος διώξιμο του Νικολάου, που έφυγε ψηλά άουτ, δεν είχε άλλη κλασική ευκαιρία. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν καρμπόν με τα προηγούμενα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ όμως να πατάει εμφανώς καλύτερα και αυτό να αποτυπώνεται αρχικά στην κατοχή και στην συνέχεια στα γκολ. Στο 57’, μετά από τραγική αντίδραση της ερυθρόλευκης άμυνας και λάθος του Νικολάου, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπακάκης έβγαλε την σέντρα και ο Χριστοδουλόπουλος με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των παικτών της Ένωσης, οι οποίοι βρίσκοντας πλέον χώρους από τον προωθημένο Ολυμπιακό, είχαν ακόμα πιο εύκολο έργο. Στο 64’ λοιπόν προειδοποίησαν με την κεφαλιά του Κονέ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Προτό, όμως στο 73’ ο Βέλγος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Αραούχο με εκπληκτική ντρίπλα πέταξε στο χορτάρι τον Ρομάο που τον μάρκαρε και με σουτάρα εκτός περιοχής έγραψε το 2-0!

Στα επόμενα λεπτά μετά το γκολ του Αργεντινού η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο ματς και στο 80’ έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία με το γυριστό του Σιμόες, όμως στο 83’ ο Ολυμπιακός έβαλε φωτιά στο ματς. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ταχσίδης με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και έδωσε… ελπίδες στους Πειραιώτες, οι οποίοι στο 87’ έφτασαν μία ανάσα από το 2-2, όταν ο Μπάρκας έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Πάρντο.

Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, ο Ολυμπιακός πίεσε, κέρδισε διαδοχικά κόρνερ, όμως το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ένωση πανηγύρισε μία ακόμα μεγάλη νίκη, ενώ παράλληλα προκρίθηκε και στα ημιτελικά του Κυπέλλου.