Χιτσκοκικό φινάλε στη Ραφήνα! Η Θύελλα “μίλησε” στο τέλος 2-1 τη Χαλκίδα

Πιο ιδανικό ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο ένθερμος οπαδός της Θύελλας. Νίκη 2-1 απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου και υποψήφια για άνοδο.

Ο αγώνας μπορεί να φανεί κλισέ, όμως εδώ κολλάει γάντι: τα είχε όλα! Γκολ, φάσεις, αμφισβητούμενες φάσεις, κάρτες, νεύρα, κόντρες… όλα όσα συνθέτουν ένα πολύ ενδιαφέρον και αγωνιώδες ματς. Χώρια το φινάλε που ήταν… χιτσκοκικό και βρήκε τους μεν γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τρελά για την τεράστια νίκη που πέτυχαν και τους φιλοξενούμενους σύσσωμοι να διαμαρτύρονται στο διαιτητικό τρίο.

Κι ενώ το πρώτο ημίχρονο κυλούσε σε ήρεμους και χαλαρούς τόνους, στην επανάληψη πήρε φωτιά κυριολεκτικά! Η Χαλκίδα ήταν ανώτερη στο α΄45λεπτο, πίεζε, είχε κατοχή μπάλας, όμως δεν έβγαζε φάσεις. Η Θύελλα κράτησε το μηδέν, είχε μια πολύ καλή ευκαιρία κόντρα στη ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ και χτύπαγε με αντεπιθέσεις. Όπως στο 24΄όπου ο Ζέκιο σε μπάσιμο από αριστερά ντρίμπλαρε τον Βαλκάνο αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τα… δόντια τους από την αρχή, του β΄ημιχρόνου με τον Σενε να πιάνει κεφαλιά από καλή θέση αλλά να φεύγει άουτ.  Ο ίδιος παίκτης ήταν ο πρωταγωνιστής και στη φάση του 60ου λεπτού όταν σε θέση βολής ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας του έκλεισε την εστία με αποτέλεσμα να απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του.

Αντίθετα μεγάλη ευκαιρία είχε η Χαλκίδα να πάρει κεφάλι στο σκορ, στο 66΄όταν μετά από σέντρα του Τσίγκρου, ο Ανέστης βρήκε τη μπάλα, χτύπησε δοκάρι, την ακούμπησε ελάχιστα ο Πάντος και βγήκε εκτός εστίας, πάνω που οι φιλοξενούμενοι φώναζαν γκολ!!!

Ο Μπουντάκης, η αλλαγή του Στ. Ηλιόπουλου ήταν ο παίκτης που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταυριανού κι άνοιξε το σκορ για τη Θύελλα στο 78′ . Προηγήθηκε ωραία προσπάθεια από αριστερά του Φύτρου, σέντρα παράλληλη με τον Ζέκιο να μην προλαβαίνει και να έρχεται από κοντά ο σκόρερ για να κάνει το 1-0.

Οι χαλκιδιώτες ισοφάρισαν 1-1 στο 87΄από στημένο. Το φάουλ εκτέλεσε αριστοτεχνικά ο Ταυταρίδης, με τον Γεραγωτέλλη να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, πάνω που όλοι νόμιζαν ότι τον είχε προλάβει ο Πολίτης.

Μετά από δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να βάλουν γκολ και να φύγουν με το τρίποντο! Συγκεκριμένα στο 89΄ο Πολίτης σε αντεπίθεση της ομάδας του επιχείρησε να πλασάρει τον Πάντο, όμως ο τελευταίος με μια ενστικτώδη κίνηση έδιωξε με τα χέρια τη μπάλα, σώζοντας από βέβαια παραβίαση την εστία του.

Αυτοί όμως που “μίλησαν” τελευταίοι ήταν οι γηπεδούχοι, όταν στις καθυστερήσεις ο Χαρακτίδης επιχείρησε να βρει τον Φύτρο και η μπάλα βρήκε το χέρι του Πολίτη. Αμέσως ο διαιτητής έδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Χαρακτίδης εκτέλεσε άψογα το πέναλτι, με πλασεδάκι στέλνοντας από την άλλη τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το τελικό 2-1 στο 94΄.

Πολύ καλή η απόδοση των Λιγνιτωρύχων κυρίως στο β΄μέρος κατέθεσαν ψυχή, δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση και βρήκαν το σθένος να κυνηγήσουν το νικητήριο γκολ μέχρι το τέλος. Η Χαλκίδα όπως την περιμέναμε. Μια ομάδα με πολύ καλούς παίκτες, δικαιολόγησαν την θέση που κατέχουν στον βαθμολογικό πίνακα, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί επιθετικά. Είχαν την ευκαιρία να βάλουν το γκολ της νίκης όμως την “κλώτσησαν”!

Διαιτητής ήταν ο Νταούλας, με βοηθούς τους Πρέτζα και Οικονόμου του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά και μετά τη λήξη του αγώνα, και στέκονται σε κάποιες φάσεις όπου ο βοηθός Οικονόμου έκοψε με οφσάιτ τους παίκτες της Χαλκίδας.

Δείτε τι δήλωσαν οι δύο προπονητές.

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Ντόσκας, Φύτρος, Σουλτανίδης (56′ Μπουντάκης), Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (96΄Καραπάνος), Αράπης, Σενέ (81΄Παπατσαράκης), Δημητρίου, Ζέκιο (94΄Σαντίκου).

Χαλκίδα: Σταυριανός, Βαλκάνος, Θωμάς, Μακομήτρος, Καραμπάς, Γεωργίου (81΄Παπαδάκης), Τσίγκρος (90΄Πατερίτσας), Ντελέκος, Ανέστης, Πολίτης, Ταυταρίδης