‘Επος, μέρες του ’68 ζει η ΑΕΚ!

«Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος! Πενήντα χρόνια μετά το έπος του Κυπελλούχων, η ΑΕΚ γράφει ξανά ιστορία! Η Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη 83-83 στην έδρα της Στρασμπούρ τη Μεγάλη Τετάρτη (4/4), υπερασπίστηκε το +9 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στο Φάιναλ-4 του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ.

Οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν στο πλευρό τους και περίπου 300 οπαδούς τους, πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση. Ακόμα και όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, δεν «μάσησαν» καθόλου και με τον Ντούσαν Σάκοτα να βάζει τα μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο έφυγαν αλώβητοι από το Στρασβούργο και φυσικά με την πρόκριση στο τσεπάκι.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και με ηρεμία και μεθοδικότητα βρέθηκε στο +7 (9-16). Ένα γρήγορο σερί των Γάλλων μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν ήταν αρκετό ώστε να προσπεράσουν την Ένωση.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα υστέρησε στα αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα η Στρασμπούρ να περάσει μπροστά στο σκορ (32-27). Ο Πάντερ ήταν εκείνος που έφερε και πάλι την ΑΕΚ σε κατάσταση υπεροχής με τους πόντους που έβαλε και κάπως έτσι ο «Δικέφαλος» πήγε στα αποδυτήρια στο +2 (35-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χάντερ φορτώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ δίνοντας την ευκαιρία στο σύνολο του Κολέ να κάνει μεγάλη ζημιά – κυρίως με τον Μπίλαν – κάτω το καλάθι και να πάει τη διαφορά στο +8 (55-47) στο 28′. Όμως η ΑΕΚ δεν αγχώθηκε, ηρέμησε στα τελευταία λεπτά και μείωσε στους τρεις (59-56).

Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι πήγαν στο +5 (65-60) στο 34′ και έδειξαν να ελέγχουν το ματς. Όμως, ο μεγάλος αρχηγός, Ντούσαν Σάκοτα, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο σερί τρίποντα δύο λεπτά πριν από το φινάλε (71-70) «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παλεύουν, φτάνοντας στο 83-78, στα 25,3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε αλλά οι «κιτρινόμαυροι« με ψυχραιμία στις βολές δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το μακρινό buzzer beater τρίποντο, που διαμόρφωσε και το τελικό 83-83.

Μάλιστα, ο Αμερικανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 18 πόντους ενώ από 12 είχαν Γκριν και Σάκοτα. Στην αντίπερα όχθη, για τη Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Λαϊμπερί με 19 και ο Μπίλαν με 16.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών, όπου πέραν της ΑΕΚ βρίσκονται Μονακό, Μούρθια και Λούντβιγκσμπουργκ θα γίνουν γνωστά μετά από κλήρωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 16 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαϊμπερί 19 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόγκαν 8 (3/8 σουτ), Ράντολφ 6 (1), Ράιτ 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άτκινς, Μπίλαν 16 (9 ριμπάουντ), Ίνγκλις 5, Λελούπ 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάντερ 10, Πάντερ 18 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 2, Χάρις 11 (1), Τζέιμς 2, Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 6, Ξανθόπουλος 3 (1).