Φιλική νίκη για την Θύελλα Ραφήνας 3-2 την Μαρκό

Ακόμα μία νίκη σε φιλικό αγώνα για την Θύελλα, η οποία αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας, την ομάδα της Μαρκό.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα της Μαρκό μετά το 15’ λεπτό ανέβασε στροφές και είχε την πρώτη της, διπλή μάλιστα, ευκαιρία στο 15’ λεπτό με τους Ζαφειρόπουλο και Δημογιάννη, με τον Πάντο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 19’ λεπτό, η Θύελλα είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Μπουντάκη, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 20’ λεπτό πολύ καλό σουτ του Ζέκιο, απέκρουσε με υπερένταση ο Κακαγιάς.

Στο 23’ λεπτό η ομάδα του Μαρκό άνοιξε το σκορ με τον Μινάι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Θύελλας και σημείωσε το 1-0.

Η αντίδραση των πρασίνων ήταν άμεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 29’ λεπτό με τον Αφράτη ύστερα από κτύπημα φάουλ του Κούνα από δεξιά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έπεσε και η μοναδική φάση που σημειώθηκε ήταν ένα σουτ του Ζέκιο στο 45’ που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Μαρκό.

Στο δεύτερο μέρος η Θύελλα μπήκε ποιο δυνατά και στο 53’ λεπτό ο Γκίκας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1 όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα.

Ο ίδιος παίκτης, που από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχε μετακομίσει στην κορυφή της επίθεσης, έκανε το 3-1 στο 54’ λεπτό.

Στα επόμενα λεπτά και οι δύο προπονητές δοκίμασαν διάφορα σχήματα και παίκτες και η Μαρκό είχε την κατοχή της μπάλας με την Θύελλα να κτυπά στις αντεπιθέσεις.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μερκούρης στο 82’ λεπτό όταν με κοντινό πλασέ έκανε το 3-2.

Να σημειώσουμε ότι ο προπονητής των Λιγνιτωρύχων Πέτρος Τσιγκούλης, ξεκούρασε πολλούς παίκτες από τον βασικό κορμό της Θύελλας ενόψει του αυριανού φιλικού με τον Άρη Πετρούπολης.

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος (49’ Κατσικάτσος), Μπαξεβάνης, Γκίκας (61’ Γεωργιάδης), Σαντίκου, Αφράτης, Κούνας (46’ Υπό Δοκιμήν), Λίμα (59’ Βεντούρης), Γεωργιάδης(53’ Ντόσκας), Μπουντάκης (56’ Παπατσαράκης), Μαστρογιαννούδης, Ζέκιο (46’ Στάφα)

Μαρκό: Κακαγιάς, Σκόρδας, Ζαφειρόπουλος, Πλύτσης, Τσετβερίκοφ, Ρέτζης, Μινάι, Δημογιάννης, Βασιλός, Πετράς, Σιδέρης

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Καλαβρός, Κοντογιάννης, Πριονίδης, Καραογλάνης, Κορωνής, Ουτσίκας, Τσέλιος, Μερκούρης, Λέμε, Τζανής