«Σκάλωσε» η Θύελλα Ραφ. 1-1 με Ηλυσιακό

Κάτι η διακοπή του πρωταθλήματος, λίγο οι πολλές απουσίες, συν το γεγονός ότι ο Ηλυσιακός κατέβηκε εμφανώς με αμυντικογενές σχήμα συνέβαλαν στην απώλεια βαθμών για την Θύελλα Ραφήνας.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Λιγνιτωρύχους με ένα πικρό χαμόγελο στα χείλη, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν τελειώσει το α΄ ημίχρονο, είχαν την τύχη να ισοφαρίσουν στο… καπάκι με την έναρξη της επανάληψης και λίγο έλειψε να «κλέψουν» το ματς με το δοκάρι του Βαζέχα στο 85ο λεπτό.
Περισσότερο χαρούμενοι ήταν οι παίκτες του Ηλυσιακού μια και κατέβηκαν για να μην χάσουν, τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο ήταν σε θέση άμυνας, ευτύχησαν να πετύχουν ένα γκολ με την μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν, δέχθηκαν νωρίς το 1-1 κι έκτοτε δεν βγήκαν με αξιώσεις να «χτυπήσουν» το παιχνίδι και να πάρουν το διπλό.
Η Θύελλα κατέβηκε σ αυτό το ματς με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών (βλέπε Παναγιωτόπουλος, Μπουντάκης, Στάφα, Φύτρος), φάνηκαν οι παίκτες της επηρεασμένοι από την διακοπή του πρωταθλήματος, δεν έπιασαν τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής τους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκαν σε ρηχά νερά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν δυνατά, αλλά μετά το γκολ της ισοφάρισης δεν πίεσαν όσο έπρεπε την αντίπαλη εστία.
Στο 5΄ ο Χαρακτίδης εκτέλεσε φάουλ όμως το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ηλυσιακού.
Πάλι ο αρχηγός της Θύελλας στο 17΄βρέθηκε σε θέση βολής, δεν κατάφερε όμως να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αφού ο Κοντοπίδης έδιωξε με ωραία προσπάθεια σε κόρνερ. Αυτή ουσιαστικά ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
Στο 28΄ ο Βαζέχα σε μια φάση διαρκείας βρέθηκε μες την περιοχή του Ηλυσιακού με πλάτη προς την εστία, επιχείρησε το σουτ και μπλόκαρε ο Κοντοπίδης.
Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα στη μία και μοναδική ευκαιρία, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 41΄ όταν από ωραία προσπάθεια από δεξιά και σέντρα του Μέξη, ο Θαναηλάκης «κρέμασε» τον Παπαδόπουλο με πλασέ κι έκανε το 0-1..
Λίγο πριν το σφύριγμα του Κοκκινάκη για το ημίχρονο (44΄), ο Γκίκας από αριστερά έπιασε κεφαλιά προς το πέναλτι όμως δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του εκεί για να απειλήσει την εστία των κιτρινόμαυρων.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47΄ο Κούνας με κεφαλιά νίκησε τον Κοντοπίδη κι έγραψε το 1-1, βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Σαμιώτης στο 52΄πραγματοποίησε σέντρα-φαρμάκι προς τα καρέ του Παπαδόπουλου, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Αλέκου Ρίζου, με αιχμές τους Ιωάννου και Θαναηλάκη, βγήκαν από τα καρέ τους μετά την ισοφάριση σε καμιά περίπτωση δεν απείλησαν τους Λιγνιτωρύχους.
Και οι γηπεδούχοι που φάνηκε στο γήπεδο να θέλουν πιο πολύ τη νίκη, πίεσαν όχι όμως τόσο που θα έθεταν τις βάσεις για το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τους τρεις βαθμούς. Η καλύτερη ευκαιρία που είχαν απόρροια της πίεσης που άσκησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν, όταν στο 85΄ ο Βαζέχα με κεραυνοβόλο σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κοντοπίδη.
Την κίτρινη αντίκρισαν οι Γεραγωτέλλης από την Θύελλα και Κωνσταντόπουλος, Σαμιώτης από τους φιλοξενούμενους.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κοκκινάκη (Συνδ. Λασιθίου), με βοηθούς τους Κοτζαμανίδη, Ζερβάκη (Συνδ. Πειραιά).
Θύελλα Ραφήνας (Πέτρος Τσιγκούλης): Β. Παπαδόπουλος, Γκίκας, Αράπης (61΄ Γεραγωτέλλης), Κούνας (85΄Ανδρεαδάκης), Αφράτης (61΄Ντούνης), Δημητρίου, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Βαζέχα, Ζέκιο, Μανουσάκης
Ηλυσιακός (Αλέκος Ρίζος): Κοντοπίδης, Μέξης, Ρόπας, Σαμιώτης, Κωνσταντόπουλος, Πιπίνης, Τσινιάς (64΄Βουτσιώτης), Γκούντου, Ιωάννου, Θαναηλάκης (89΄Γεωργακόπουλος), Μάλτσι (78΄Φλέγκας).