Θρίαμβος της ΑΕΚ στην Ιταλία, με Ραφήνα και Νέα Μάκρη στις εξέδρες! (φωτ.)

Ραφηνιώτες και… Νεαμακριώτες έδωσαν ξεχωριστό τόνο στην εξέδρα των αεκτζήδων στην Βενετία, όπου η Ένωση πήρε μια τεράστια νίκη στο μπάσκετ επί της Βενέτσια 103-101 στην παράταση.

Κατάμεστο ήταν το «Pala Taliercio» από περίπου 3.500 κόσμο, ενώ ξεχωριστό χρώμα έδωσαν οι φίλοι της ΑΕΚ. Περίπου 250 Ενωσίτες ταξίδεψαν στην Ιταλία, ανάμεσά τους από ους συνδέσμους της Ραφήνας και της Νέα Μάκρης και δεν σταμάτησαν στιγμή να τραγουδούν για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Η Βενέτσια είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως η ΑΕΚ με εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε… τούμπα το παιχνίδι και παρά το γεγονός πως λίγο έλειψε να το χάσει σε νεκρό χρόνο στην κανονική διάρκεια, κατάφερε να πάρει το «διπλό» στην παράταση (103-101).

Tο παιχνίδι στην Βενετία, κόντρα στην Βενέτσια, ήταν ένας πραγματικός… ψυχοβγάλτης για την ΑΕΚ. Η Ένωση κατάφερε να γυρίσει ένα ματς που έδειχνε να είναι στα μέτρα των Ιταλών και λίγο έλειψε να πάρει μια σπουδαία νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως λίγο έλειψε να χαθούν όλα όσα «έχτισε» η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Κι αυτό γιατί το φάουλ του Όρελικ σε νεκρό χρόνο έδωσε τη δυνατότητα στην Βενέτσια να πάρει τη νίκη. Ο Λιθουανός, όμως έβαλε 1/2 βολές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση με σκορ 85-85.

Εκεί, η… ραψωδία του Μάικ Γκριν, αλλά και το καθοριστικό καλάθι του Ντελρόι Τζέιμς, χάρισαν μια τεράστια νίκη στην Ένωση με 103-101, σε ένα παιχνίδι-θρίλερ! Ο Γκριν, μάλιστα «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 23 πόντους, με τους Μαυροειδή (18 πόντοι, 9 ριμπ) και Σάκοτα (15 πόντοι), να ακολουθούν. Για την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Όρελικ (25 πόντοι, 10 ριμπ) και Τζόνσον, όμως δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη τους πρωταθλητές Ιταλίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.δ.), 101-103 (α’ παρ).

Ο MVP: Ο Μάικ Γκριν ήταν ο παίκτης που πήρε όλα τα μεγάλα σουτ για την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τους 23 πόντους και τις 4 ασίστ ήταν ο ηγέτης της ομάδας του.

Ο Σκληρός: Ο Ντελρόι Τζέιμς δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως έβαλε το καθοριστικό καλάθι στο τέλος, το οποίο χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ΑΕΚ!

Ο Αόρατος: Ο Μάικλ Τζένκινς δεν κατάφερε να βοηθήσει την ιταλική ομάδα. Ο Αμερικανός έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του, έχοντας μόλις 4 πόντους και 1/6 σουτ.

Η στιγμή: Το καλάθι του Ντελρόι Τζέιμς στο φινάλε της παράτασης. Η προσπάθεια του έμπειρου φόργουορντ ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Γκέλα: Το αντιαθλητικό φάουλ του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.

Πηγή: sdna.gr