Θρίλερ! Ήττα στις… λεπτομέρειες για τον Αργοναύτη Ραφήνας 67-69 (φωτό)

Ακόμα ένα ματς για γερά νεύρα στη Ραφήνα. Αυτή τη φορά ανάμεσα στον Αργοναύτη και τον Ηλυσιακό για την 3η αγωνιστική της Α΄ΕΣΚΑ. Έχασαν οι γηπεδούχοι στις… λεπτομέρειες αλλά φωνάζουν για την διαιτησία.

Παρά την τεράστια προσπάθεια οι παίκτες του Γιαννακόπουλου, απέναντι σ ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, γνώρισαν  τελικά την ήττα με 67-69, αφήνοντας όμως καλές εντυπώσεις. Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ υπέρ του Αργοναύτη.

Ο αγώνας θα μπορούσε να κριθεί νωρίτερα όταν οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν λίγο πριν το τέλος αν δεν έχαναν σίγουρα καλάθια. Ευκαιρίες όμως είχε και ο Ηλυσιακός στην αρχή του 4ου δεκάλεπτου, τότε που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών της ομάδας της Ραφήνας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να αποκτήσουν μία διαφορά 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στην ευστοχία που είχαν από το τρίποντο. Ο Ηλυσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο… ροκάνισε τη διαφορά, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου 37-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 49-52, για να ακολουθήσει ένα ματς θρίλερ μεταξύ των δύο ομάδων, όπου πότε ο ένας είχε την πρωτοπορία στο σκορ και πότε ο άλλος. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μπάλα πέτυχαν το 67-69 και μετά έγινε η φάση που σας περιγράψαμε πριν, με τους διαιτητές να μην δίνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση του Αργοναύτη.