Μαθαίνει σάμπα η Θύελλα Ραφήνας! Νίκη με ανατροπή 3-2 τον Παλληνιακό

Μετά από ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ η Θύελλα Ραφήνας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 κατάφερε να γυρίσει το ματς με δύο υπέροχες προσπάθειες του Αλ. Χαρακτίδη (μία ασσίστ και ένα γκολ με φάουλ) και να παραμείνει στην κορυφή συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία προς την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Από την άλλη ο Παλληνιακός δικαιολόγησε απόλυτα τον χαρακτηρισμό ντέρμπι στο αποψινό παιχνίδι παρουσιάζοντας ένα δυνατό σύνολο που αν και βρέθηκε να χάνει 3-1 πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν χωρίς τον Ζέκιο και με τον Βραζιλιάνο Ντεντέους στον πάγκο.

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα αλλά μετά το πρώτο 20λεπτο ήταν νωθροί με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πάρουν την πρωτοβουλία και στο 33′ με τον Κυριόπουλο να κάνουν το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη μπήκε αποφασισμένοι να ανατρέψει το σε βάρος της σκορ και τα κατάφερε. Πρώτα με τον Βαζέχα που ισοφάρισε στο 57′ μετά με τον νεοαποκτηθέντα βραζιλιάνο Ντεντέους στο 69′ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 74′.

Ο Κοβάκης μείωσε στο 85 σε μια αμφισβητούμενη φάση όπου οι Θυελλιώτες φωνάζουν για οφσάιτ και πίεσε μέχρι την λήξη για την ισοφάριση.

Φάσεις και γκολ

7′ ο Αθανασόπουλος πλασάρει τον τερματοφυλακα αλλά πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα την διώχνει ο Βλάχος

9′ δυνατό σουτ από δεξιά του Αθανασόπουλου διώχνει σε κόρνερ ο Αραχωβίτης

11′ κεφαλιά του Παπαδόπουλου σε σέντρα του Αράπη μπλόκαρε ο γκολκίπερ

12′ σουτ του Αθανασόπουλου άουτ

14′ Αποχώρησε με πρόβλημα ο τερματοφύλακας Αραχωβίτης και έγινε αλλαγή

23′ σουτ βολέ του Παπαδόπουλου λίγο πάνω από το δοκάρι

24′ κίτρινη ο Κούνας

33′ ο Κυριόπουλος γράφει το 0-1 μετά από πάσα του Κούση

37′ σουτ του Βλάχου άουτ

42′ ο δαιμόνιος Κούσης βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Θύελλας και κέρδισε κόρνερ

57′ ο Βαζέχα εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα του Παλληνιακού μετά από την πίεση του Ντοσκα και ισοφάρισε σε 1-1

58′ κίτρινες σε Μανουσάκη Κοβάκη

60′ δυνατό σουτ εξω από την περιοχή του Βαζέχα άουτ

62′ κίτρινη ο Γεραγωτέλλης

65′ ευκαιρία για τον Παλληνιακό με τον Κοβάκη απέκρουσε ο Κύρκος

69′ εκπληκτική μπαλιά του Χαρακτίδη ο Ντεντέους κρεμάει τον τερματοφύλακα και γράφει το 2-1

70′ κίτρινη ο Ανδρεαδάκης

74′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Χαρακτίδης κάνει το 3-1

85′ ο Κοβάκης κάνει το 3-2 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιτ

91′ τελευταία ευκαιρία για τον Παλληνιακό να ισοφαρίσει ο Βλάχος σούταρε άουτ

Ο Διαιτητής Κορδολαίμης ελέγχεται για τα συνεχόμενα φάουλ που έδωσε στον Παλληνιακό στα τελευταία λεπτά

Με λάθη οι Βοηθοί Τσαλίκογλου, Μήταρης

Θύελλα Ραφήνας (Π. Τσιγκούλης): Κύρκος, Αράπης, Στάφφα (46′ λ.τρ. Ντόσκας), Μανουσάκης, Γεραγωτέλλης, Ντούνης (58′ Ντεντέους), Χαρακτίδης, Ανδρεαδάκης, Αθανασόπουλος, Βαζέχα, Λ. Παπαδόπουλος (81′ Γεωργιάδης)

Παλληνιακός (Π. Χριστοφιλέας): Γ. Φαράκος, Αραχωβίτης (17′ λ.τρ. Τσούκας), Μπούρας (46′ Μιρτάι), Βλάχος, Ελ Γκαμάλ, Καλούδης, Κούνας, Κούσης, Δαραμούσκας, Κυριόπουλος (72′ Κάστης), Μαργέτης, Κοβάκης