“Αέρας” ο Παλληνιακός στη Ραφήνα! Νίκησε 3-0 τη Θύελλα

Δεύτερη σερί μεγάλη και ευρεία νίκη του Παλληνιακού, αυτή τη φορά μεσ΄ τη Ραφήνα επί της Θύελλας, η οποία σημείωσε την πρώτη της ήττα, σε μία αναμέτρηση που παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών.

Τίποτα δεν λειτούργησε για τους γηπεδούχους καλά, ενώ υστέρησαν τα ατού της ομάδας. Λάθη στην άμυνα, στις μεταβιβάσεις, οι χαφ δεν τράβηξαν και οι επιθετικοί δεν βρέθηκαν στην ημέρα τους. Στοίχισαν και οι απουσίες, οπότε μοιραία υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Παλληνιακού, που ήταν μια ομάδα που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, πήγε το παιχνίδι στα μέτρα του και σημείωσε μια άνετη νίκη σε μία έδρα όπου πολλές ομάδες θα χάσουν βαθμούς.

Οι νεοφώτιστοι αιφνιδίασαν και μόλις στο 4’, προηγήθηκαν με τέρμα του Ματσαδές, με ωραίο σουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως Γεραγωτέλλης με κεφαλιά και Μπουντάκης με προβολή, απέτυχαν να σκοράρουν (22’, 27’). Παρά την αντίδραση της Θύελλας, ο Παλληνιακός είχε τις ευκαιρίες του και σκόραρε στο 44΄ με υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπίτιλη και πλασέ του Σάμιου.

Με 0-2 στο ημίχρονο η ομάδα της Παλλήνης είχε βάλει τις βάσεις για το “διπλό”. Και με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κακοί στα πρώτα 45 λεπτά, οι κιτρινόμαυροι έδειχνε ότι είχαν το πάνω χέρι. Παρά το γεγονός ότι με το σφύριγμα της επανάληψης οι Λιγνιτωρύχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, οι πάικτες του Βαγγέλη Χαντέ κρατούσαν καλά αμυντικά και έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση.

Το ματς στράβωσε τελείως όμως για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, όταν αρχικά, ο Χαρακτίδης αποβλήθηκε στο 55’ και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ζέλο ένα λεπτό μετά, έκανε τρία τα τέρματα των φιλοξενούμενων, με πλασέ από τα αριστερά. Αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα για τους “πράσινους” που πλέον παρέδωσαν πνεύμα μετά την αποβολή και το 0-3.

Στο 65’, ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά επιχείρησε να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του, χωρίς, ωστόσο, αποτέλεσμα. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει κι άλλη έκταση, όμως, στο 90’, ο Κούσης σημάδεψε το δοκάρι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπαϊρακτάρης με βοηθούς τους Σταυρόγλου και Τσολακίδη.

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Φύτρος, Παπαδόπουλος Λ., Σουλτανίδης, Σωτηριάδης (70’ Μαργέτης), Γεραγωτέλλης (80’ Παπαδόπουλος), Χαρακτίδης, Αράπης, Μαραθιανός (57’ Σένε), Μπουντάκης (70’ Μαστρογιαννούδης), Ζέκιο

Παλληνιακός: Τσάκαλος, Κούσης, Αρκούδας, Γκαμάλ, Τρυφιάτης, Κούνας (60’ Δημητρίου), Ζέλο (81’ Μερκούρης), Σάμιος, Ματσαδές (74’ Κυριόπουλος), Μπίτιλης (85’ Ραφ. Κωστόπουλος), Βλάχος.