Αγχωτική νίκη η Τριγλία 3-2 τον Παθιακάκη

Παρότι βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ και παρότι δεν… άγγιξε υψηλά στάνταρ απόδοσης η Τριγλία κατέκτησε τελικά την νίκη επί του Παθιακάκη στο γήπεδο της Αγ. Μαρίνας με σκορ 3-2 και πήρε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό όταν μετά από μια πάσα-ξυράφι του Κατσιγιάννη, ο Λιάκος έφυγε μόνος του και πλάσαρε ιδανικά τον Κύρκο κάνοντας το 0-1, βάζοντας δύσκολα στους τύποις γηπεδούχους.

Η αντίδραση μετά το αρχικό σοκ των παικτών της Τριγλίας ήταν άμεση αφού γρήγορα βγήκαν μπροστά πήραν τον έλεγχο του αγώνα και αφού πρώτα ισοφάρισαν με τον Γκαβασιάδη σε μια φάση διαρκείας στο 12΄, έκαναν μετά από τέσσερα λεπτά (16΄), το 2-1 με υπέροχο σουτ του Βαγγέλη Ζαφειρόπουλου.

Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το σκορ αν ο Γκαβασιάδης ήταν πιο εύστοχος στο “κρέμασμα” που επιχείρησε στο 24΄, όπου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Σπανού.

Από κει και πέρα οι παίκτες του Παθιακάκη οργανώθηκαν καλύτερα χτύπησαν με αντεπιθέσεις την άμυνα της Τριγλίας και απείλησαν την εστία του Κύρκου 1-2 φορές όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Κι έτσι με το ρευστό 2-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, την στιγμή που αμυντικά η Τριγλία έκανε “νερά”. Αποτέλεσμα της πίεσης αυτής ήταν να βρεθούν φάτσα κάρτα με το 2-2. Πάλι σε μια φάση καρμπόν θα λέγαμε του 0-1, ο Κωστένογλου αυτή τη φορά βγήκε τετ α τετ με τον Κύρκο στο 61΄, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας των ραφηνιωτών βγήκε σωτήρια και μπλόκαρε τη μπάλα σχεδόν μέσα από τα πόδια του επιθετικού του Παθιακάκη “κλέβοντας” έτσι τη μπουκιά από το στόμα από τον αντίπαλο σεντερ φορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε και η πρώτη αλλαγή από τον Στάθη Ασλάνογλου ο οποίος βλέποντας τις αμυντικές αδυναμίες της ομάδος έριξε στη “μάχη” τον Γαλανόπουλο.

Κόντρα στην ροή όμως του αγώνα η Τριγλία με ωραίο πλασέ του Γκαβασιάδη σε ασιστ του Ζαφειρόπουλου έκανε το 3-1 και πλέον έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Ένα γκολ όμως του Ιορδανίδη με κεφαλιά σε μια στημένη μπάλα στο 85′ , έβαλε φωτιά στο παιχνίδι κι έδωσε ελπίδες στον Παθιακάκη για το “Χ”.

Παρά τις προσπάθειες όμως των φιλοξενούμενων φάση δεν έκαναν, αντίθετα οι ραφηνιώτες είχαν μια πολύ καλή διπλή ευκαιρία στο 89΄ με τον Γκαβασιάδη να σημειώσουν και τέταρτο τέρμα.

Η λήξη βρήκε τους παίκτες του Ασλάνογλου ανακουφισμένους από την νίκη, ενώ οι παίκτες του Παθιακάκη έμειναν με το “άχ” αφού είχαν ευκαιρίες να τσιμπήσουν τουλάχιστον τον ένα βαθμό.

Διατητής ήταν ο Α. Παπαποστόλου με βοηθούς τους Β. Τζαφόλια, Δ. Σπίθα.

Οι συνθέσεις των ομάδων…

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Στάθης Ασλάνογλου): Κύρκος, Παπαδιονυσίου (77΄ Πατσιούρας), Τσέπας, Τσάγκαρης, Τσούκας, Καραγιάννης, Ζαφειρόπουλος (77΄ Λαγός), Σκαφίδας, Γκαβασιάδης, Μουστογιαννης (90+3΄ Κουμουτσής), Αρβανιτίδης (62΄ Γαλανόπουλος).

ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ (Τάσος Κιλιμτζίδης): Σπανός, Ανεζύρης, Λειβαρτζινός, Λαζαρίδης, Σιατής, Μανκγαλατζίου (55΄ Δρόσος), Τζόρβας (63΄ Ιορδανίδης), Κατσιγιάννης, Κωστένογλου (88΄ Καρβούνης), Ρόμπολας, Λιάκος (72΄ Κατσαρίδης).