Αήττητος: Κεφάλι και τέρμα! Νίκησε και την Λαυρεωτική 2-1

Ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου έκανε ο πρωτοπόρος Αήττητος την Κυριακή! Η ομάδα του Πάρη Κωνσταντακόπουλου, με ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της ΑΠΕ Λαυρεωτικής και επέστρεψε στο +8 από τον Ολυμπιακό Λαυρίου.

Αυτή, ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για τα Σπάτα στο πρωτάθλημα, όπου μετρούν -ύστερα από 19 αγωνιστικές- μόλις δύο απώλειες, την ήττα στην Ατλαντίδα και την ισοπαλία με την ΑΠΕΛ στο Λαύριο. Το σημερινό παιχνίδι, βέβαια, δεν είχε καμία σχέση με εκείνο του πρώτου γύρου στο Γ. Ραφιάς, αφού ο Αήττητος έπαιζε στην έδρα του, είχε τον απόλυτο έλεγχο (τουλάχιστον στα πρώτα 45′) και με δύο σχετικά γρήγορα γκολ απλοποίησε τα πράγματα απέναντι στην Λαυρεωτική που έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη.

Ας τα δούμε από την αρχή, σε ένα πρώτο μέρος όπου ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Ο Αήττητος πατούσε γερά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιουργούσε φάσεις πότε από τα πλάγια και πότε από τον άξονα. Η υπεροχή των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 18′, όταν ο Γκούμας με όμορφη μπαλιά βρήκε τον Σκούμα κι αυτός με άψογο τελείωμα νίκησε τον Παππά για το 1-0. Το δεύτερο χτύπημα ήλθε από στημένη φάση στο 22′, όταν ο Αλιμπάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βιδάλης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα Σπάτα στο πρώτο μέρος έπαιζαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν άλλες δύο-τρεις μεγάλες φάσεις, όπως την κεφαλιά-άουτ του Λύγκου στο 25′, το σουτ του Σκούμα στο 37′ και την κεφαλιά του Βιδάλη στο 43′, όπου πάνω στην γραμμή οι της ΑΠΕΛ απομάκρυναν.

Στην επανάληψη η μορφή του αγώνα άλλαξε, με την Λαυρεωτική να βγάζει αντίδραση και να ψάχνει απαντήσεις. Οι ποδοσφαιριστές του Αήττητου από την μεριά τους, που έτρεξαν πολύ στο α’ μέρος, έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, ενώ από κάποιο σημείο και μετά έβγαλαν σημάδια κούρασης, κάτι απόλυτα λογικό καθώς είχαν και Κύπελλο την Τετάρτη. Η Λαυρεωτική εκμεταλλεύτηκε την όλη κατάσταση και έχοντας και τον αέρα υπέρ της ρίσκαρε για την μείωση του σκορ.

Τα κατάφερε στο 65′, όταν ο Βουλωμένος με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ νίκησε τον Κύρκο για το 2-1. Στο τελευταίο 25λεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με την Λαυρεωτική να ανεβάζει τις γραμμές της, αλλά και τον Αήττητο να ανεβάζει στροφές και να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες με Σκούμα και Κοσμά . Η ΑΠΕΛ με την σειρά της απείλησε από κάποια στημένα, αλλά η σωστή αντίδραση και λειτουργία που είχε ο Αήττητος ανασταλτικά διατήρησε το 2-1 που ήταν τελικό σκορ.

Διαιτητές: Αντιπαριώτης, Τζαφόλιας Δ., Δουλγεράκης

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κύρκος, Αλεξίου, Τσέπας, Λαλαούνης, Βιδάλης, Αλιμπάς (75′ Σέλβια), Αρκουμάνης, Σεΐτι (43′ λ.τρ. Κοσμάς), Λύγκος (88′ Μασκλαβάνος), Γκούμας, Σκούμας.

ΑΠΕ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗ: Παππάς, Χουσεΐν, Τζώρας (80′ Μουρίκης), Πώχος, Ακαρέπης, Τσιάμης (70′ Γιαχάεβ), Βαγγέλη (65′ Λούκας), Μαραγκός, Βουλωμένος, Βίλα, Νιέλ Μπάστος.