All Star Game: Θέμα, μαγεία και τρίποντα!

Δεν ήταν ένας από αυτούς τους αγώνες που είχαν 5 καρφώματα ανά λεπτό. Το φετινό All Star Game είχε πολλά τρίποντα, 133 (!) για την ακρίβεια, αλλά ακόμη κι έτσι ήταν απολαυστικό.

Η Team West νίκησε την Team East με το χορταστικό 163-158, χάρη στον φοβερό και τρομερό Russell Westbrook που έκανε το πιο παραγωγικό ημίχρονο στην ιστορία του θεσμού (έβαλε 27 πόντους, τρεις περισσότερους από την προηγούμενη καλύτερη επίδοση) και λίγο έλειψε να σπάσει και το απόλυτο ρεκόρ των 42 πόντων που κρατά ο Wilt Chamberlain από το 1962. Ο super star των Oklahoma City Thunder έμεινε στους 41 και φυσικά αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, στην οποία ξεκίνησαν δυο αδέλφια (ο Pau και ο Marc Gasol), κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ ξανά στο παρελθόν! Ηταν κι αυτό ένα από τα γεγονότα του ματς.

Οι κορυφαίοι της αναμέτρησης

Ο MVP του αγώνα, ήρθε από τον πάγκο, έπαιξε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά, σκόραρε 41 πόντους με 11/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε μια ασίστ. Οι άλλοι δυο που ξεχώρισαν από την ομάδα της Δύσης ήταν ο LaMarcus Aldridge (18 πόντοι, 4/4 τρίποντα σε 18 λεπτά) και ο James Harden (29 πόντοι, 7/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 27 λεπτά). Λιγότερο απ’ όλους έπαιξε ο Kevin Durant που έβαλε μόλις ένα σουτ, ενώ ο Dirk Nowitzki ολοκλήρωσε το πρώτο του alley-oop κάρφωμα μετά από 11 χρόνια!

Κορυφαίος για την ομάδα της Ανατολής ήταν ο LeBron James (30 πόντοι, 11/21 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά) που χρειάζεται μόλις ένα τρίποντο για να γίνει ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών σε All Star Games (έχει 278 και βλέπει μπροστά του τον Kobe Bryant με 280), με τον Kyle Korver να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει 21 πόντους. Ναι, όλους με τρίποντα. 7/12 είχε. Ο John Wall (19 πόντοι, 7 ασίστ), ο Jeff Teague (14 πόντοι σε 13 λεπτά) και ο Carmelo Anthony (14 πόντοι, 6/20 σουτ), ο ήρωας του κοινού που τον αποθέωσε περισσότερο από κάθε άλλον, ήταν τα στηρίγματά του. Λιγότερο απ’ όλους έπαιξε ο Jimmy Butler, ο οποίος αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό στον ώμο.