“Άνεμος” η Τριγλία! Πήρε και το ντέρμπι με τον Θησέα Ν. Μάκρης 2-1 (φωτό)

Ντέρμπι με τα όλα του στο Δημοτικό γήπεδο Ραφήνας με την Τριγλία να συνεχίζει τις νικηφόρες εμφανίσεις της και την 6η αγωνιστική, όπου επικράτησε με ανατροπή του Θησέα Νέας Μάκρης με σκορ 2-1.

Τρία γκολ, δύο αποβολές, πολλές κίτρινες -κάποια στιγμή χάσαμε το μέτρημα-, ένταση, πάθος και αρκετά νεύρα συνέθεσαν την εικόνα του σημερινού ντέρμπι. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 25΄ σε μια στημένη φάση και κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού οι κιτρινόμαυροι φάνηκαν πιο κινητικοί στα πρώτα λεπτά.

Πριν την επίτευξη του γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες: Στο 16΄ σε σουτ του Βίλα από πάσα του Ζαφειρόπουλου που κατέληξε στην αγκαλιά του Κατσιούλη και στο 22΄ σε ωραία προσπάθεια του Σένε όπου τον πρόλαβαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Θησέα και έδιωξαν σε κόρνερ.

Στο 25΄ μετά από φάση διαρκείας ο Καραβατάκης με σουτ νίκησε τον Κόρμπα κι έκανε το 0-1. Το γκολ έδωσε ώθηση στους παίκτες του Βλ. Χατζηαναστασίου, όμως δεν πρόλαβαν να πιέσουν τους αντιπάλους τους, αφού στο 33΄ ο Τασσόπουλος αντίκρισε σε ένα μαρκάρισμα την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω και στο 43΄ ο Βίλα κέρδισε την μονομαχία από τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και σημάδεψε τη γωνία του Κατσιούλη. Η Τριγλία ισοφάρισε σε 1-1 και είχε πλέον το πάνω χέρι όσον αφορά την ψυχολογία.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και στο 53΄ σε μια εξαιρετική προσπάθεια του Σένε πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο επιθετικός της Τριγλίας πήρε τη μπάλα με πλάτη προς το τέρμα, γύρισε και με δυνατό σουτ έγραψε το 2-1.

Η χαρά των κιτρινόμαυρων μετριάστηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό (54΄) όπου ο Παπαδιονυσίου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) κι έτσι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Από το σημείο εκείνο οι παίκτες της Θύελλας ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στον χώρο του κέντρου και πίεσαν για την ισοφάριση, χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη φάση.

Αντιθέτως οι παίκτες της Τριγλίας έχοντας κατά νου, να μην δεχθούν γκολ, έβγαιναν στις αντεπιθέσεις όπου δημιουργούσαν κινδύνους για την εστία του Κατσιούλη και θα έφθαναν σε ένα τρίτο τέρμα αν στην τελική προσπάθεια ήταν πιο προσεκτικοί και πιο ουσιαστικοί. Ειδικά στην περίπτωση του 60ου λεπτού όπου μετά από φοβερή πάσα του δραστήριου Ζαφειρόπουλου, ο Βίλα “μπούκαρε” από δεξιά, επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δ. Μανιώτης. Μέτριος με λάθη, έκανε κατάχρηση της κίτρινης κάρτας. Τραβηγμένες και οι δύο αποβολές. Βοηθοί του ήταν η Αλ. Αλεξοπούλου και Δ. Τζαφόλιας.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γιώργος Παπακωστούλης): Κόρμπας, Τζίτζης, Αρβανιτίδης, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Καραγιάννης, Παπαδιονυσίου, Τσάγκαρης (92΄ Κονταρίνης), Σένε (72 Κ. Τσούκας), Βίλα (84΄ Κουμουτσέας), Ζφειρόπουλος (92΄ Νταή).

ΘΗΣΕΑΣ Ν. ΜΑΚΡΗΣ (Βλ. Χατζηαναστασίου): Κατσιούλης, Μανουσάκης, Γεωργιάδης, Τασσόπουλος, Παυλάκης, Καραλής, Τσέλιος (61΄ Καπάι), Φουκαράς, Καραβατάκης (Νικηφοράκης), Καραγεώργος (27΄ Πράπας), Κυριακίδης (34΄ Βειζάι).