Άνετος και ωραίος ο Αστέρας Βάρης, 8-0 τον Ταλώ Μελιδονίου στο Ρέθυμνο

Εύκολο αποδείχθηκε το έργο του Αστέρα Βάρης στο παιχνίδι που έδωσε την Τετάρτη (28/10) στο Ρέθυμνο κόντρα στον Ταλώ Μελιδονίου για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε με 8-0.

Οι κυπελλούχοι της ΕΠΣΑΝΑ ήταν καταιγιστικοί και σίγουρα η διαφορά της κατηγορίας έπαιξε τον ρόλο της στο εύκολο έργο της ομάδας του κ. Κάτσικα προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τη 2η φάση του θεσμού.

Σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν οι Χαράλαμπος Σαχσανίδης που πέτυχε χατ-τρικ, και Αστέριος Καλιαμπάκας που πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα, συν αυτά των Γκούμα, Κοφσανίδη, Δημητρόπουλου που έφεραν την πρόκριση.

Ο Καλιαμπάκας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 21′ για να κάνει ο Γκούμας στο 35′ με πέναλτι το 0-2, πέναλτι που κέρδισε ο Χαλκιάς. Στο 44′ ήταν η σειρά του Σαχσανίδη να χριστεί σκόρερ για το 0-3, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Καλιαμπάκας σημείωσε το 0-4.

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο ημίχρονο με τον Κοφσανίδη στο 63′ να κάνει το 0-5 και δύο λεπτά μετά ο Δημητρόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-6. Το τελικό 0-8 σημειώθηκε με ισάριθμα τέρματα του Σαχσανίδη στο 81′ και στο 85′.

Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων), Βοηθοί: Κολοκοτρώνης – Μαυρεδάκης (Χανίων)

ΤΑΛΩΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ (Λ. Τζαγκαράκης): Βογιατζιδάκης (87′ Κανακάκης), Σωπασής, Λαγουδάκης (74′ λ.τρ. Μ. Σταρράς), Ν. Σταρράς, Μαρής, Θεοδωράκης, Κλειδής, Χαριτάκης (78′ Μπρέγκασι), Χνάρης (87′ Λουκάκης), Σπανουδάκης, Κουγιουμουτζής.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Μ. Κάτσικας): Καλογερόπουλος, Χαλκιάς (39′ λ.τρ. Σαχσανίδης), Νάκας (71′ Αντζέλι), Κοφσανίδης, Νταμπίζας, Μάγος, Νιούμαν (λ.τρ. 3′ Χάϊδος), Δημητρόπουλος, Καλιαμπάκας (71′ Λάσκος), Γκούμας, Ντάγκρας (46′ Σούχλης).

Ευχαριστήρια ανακοίνωση εξέδωσε ο Αστέρας Βάρης όπου αναφέρονται τα εξής:

«Ο πρόεδρος και το ΔΣ του ΑΟ Κυανούς Αστήρ Βάρης ευχαριστούν την Διοίκηση του ΑΟ Τάλως Μελιδονίου για την φιλοξενία τους τόσο κατά την άφιξη της αποστολής όσο και κατά την διάρκεια και το τέλος του αγώνα. Ευχόμαστε στον ΑΟ Τάλως Μελιδονίου καλή επιτυχία στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Ρεθύμνου».

στοιχεία και φωτογραφία: athlitiko.gr