Άσχημο ξεκίνημα και ήττα 3-0 για την Τριγλία από τον Ταμυναϊκό

Κακό ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα της Τριγλίας, αφού στην 1η αγωνιστική γνώρισε την ήττα 3-0 από τον Ταμυναϊκό.

Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι. Βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, ανοίχτηκαν με αποτέλεσμα στις αντεπιθέσεις οι αντίπαλοι να πληγώσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Τα γκολ του Ταμυναϊκού πέτυχαν δυο πρώην Συριανοί, οι Κώτσης και Ραμπαβίλας, που μεταγράφηκαν στον Ταμυναϊκό από τον ΑΟ Σύρου.

Οι Αλιβεριώτες πραγματοποιώντας ένα έξοχο πρώτο ημίχρονο, με τους Μαλισσόβα και Κώτση να κάνουν πάρτι στην αντίπαλη εστία.

Με τη συμπλήρωση του 11ου λεπτού ο Μαλλισόβας συνεργάστηκε άψογα με τον Κώτση και από ασίστ του πρώτου ο δεύτερος με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 20′ σε μία φάση καρμπόν… ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Πάλι ο Μαλλισόβας έκανε μία επέλαση από αριστερά, σήκωσε το κεφάλι, είδε τον Κώτση να καιροφυλακτεί, του έδωσε την ασίστ και ο πρώην φορ της Σύρου με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Με γκολ ξεκίνησε και το β’ ημίχρονο για τον Ταμυναϊκό, που όχι μόνο δεν άφησε την Τριγλία να πάρει ανάσα και να ξαναμπεί στο ματς, αλλά επί της ουσίας της έδωσε την χαριστική βολή πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ.

Στο 53′ ο Ραμπαβίλας, έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και με γυριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ιωσήπου, διαμορφώνοντας το 3-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ταμυναϊκός πήρε τη σπουδαία νίκη, που του ανοίγει την όρεξη για τη δύσκολη συνέχεια.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Λύκος): Μητακίδης, Τ. Ζαρίφης Πιλάτης, Καρατζάς, Μάνος Αναστασίου, Κοκκάλας, Κώτσης (76′ Βασ. Αναστασίου), Μαλλισόβας (85′ Κρόκος), Κατσόλι (81′ Σταμέλος), Ραμπαβίλας (65′ Αντμίρ Ζάχι), Καρράς.

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Μ. Δήμος): Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσάγγαρης, Μακρής (36′ Καφετζής), Πολυχρονάκης, Νικολακόπουλος, Αμπτουραχμάνι (57′ Αγγελόπουλος), Καραγιάννης, Κότσι, Ντάφλος, Βουτσιώτης (48′ Λημνιός, 85′ Μητσόπουλος).