Χρήστος Τζόλης: Ο Έλληνας «αετός», συστήθηκε στο αγγλικό κοινό!

Χθες η Νόργουιτς κατάφερε να πετύχει μια εμφατική νίκη στο δεύτερο γύρο του κυπέλλου EFL, κόντρα στην Μπόρνμουθ, επικρατώντας με 6-0, σκορ που την στέλνει στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης. Και ένας από τους υπεύθυνους για την νίκη αυτή είναι…

Το γέννημα θρέμμα των ακαδημιών του ΠΑΟΚ, εν ονόματι Χρήστος Τζόλης, που έκανε απίθανο ντεμπούτο στην Αγγλία, πετυχαίνοντας δύο γκολ, και χαρίζοντας αντίστοιχα άλλες δύο ασίστ, με την φανέλα της Νόργουιτς.

Ο Ντάνιελ Φέρκ, έδωσε την πρώτη του ψήφο εμπιστοσύνης στον Έλληνα επιθετικό, για την βασική εντεκάδα των «κίτρινων». Έχοντας αφήσει τον παίκτη στους προηγούμενους δύο αγώνες του πρωταθλήματος στον πάγκο, η επιλογή για την ένταξη του, στην θέση του αριστερού εξτρέμ, ήταν τελικώς η καλύτερη.

Σε 12 μόλις λεπτά, κανονικής διάρκειας, ο Τζόλης κατάφερε να εκμεταλλευτεί την μεταβίβαση του Μακλίν, και εν συνεχεία να «συστηθεί» στο αγγλικό κοινό, για το 1-0. Ύστερα, μετά από τον διπλασιασμό των τερμάτων από τον Μακλίν στο 26′, ο Τζόλης ξανά χτυπά, χαρίζοντας ασίστ στο 33′ στο Λούκας Ρούπ, για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και αφού ο Τζος Σέργκεντ έγραψε σε 4 λεπτά, το 4-0 της Νόργουιτς, ο Χρήστος Τζόλης στο 66′, δέχτηκε ασίστ από τον Σέργκεντ, και από κοντά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 5-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε, όταν στο 75′, ξανά με την συγκατάθεση του Χρήστου Τζόλη, ο Τζος Σέργκεντ κάνει την εμφάνιση του, για ακόμα μια φορά, για να γράψει το 6-0 των «καναρινιών».