Δεν “Χ”αμογέλασε στο τέλος! Η Τριγλία 1-1 με τη Μάχη Μαραθώνα! Φοβερό γκολ ο Βασ. Αρβανιτίδης

Ένα καλό ημίχρονο δεν στάθηκε αρκετό στην Τριγλία να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης σήμερα στο γήπεδο της Ραφήνας με αντίπαλο μια μαχητική και παθιασμένη Μάχη Μαραθώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51΄ με ένα εκπληκτικό γκολ του Βασίλη Αρβανιτίδη και ισοφάρισε ο Νταής στο 85′.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, κυρίως μέχρι το 25ο λεπτό, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παίξουν καλή μπάλα. Κυριάρχησαν τα νεύρα, το πάθος και η ένταση, με συνέπεια Τριγλία και Μάχη να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή και απείλησαν την εστία του Μπαρδη στο 26΄με τον Βούσουλα, στο 30΄ με τον Σένε και στο 34΄ με τον Βάσου. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Αρβανιτίδη στο 45΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Τριγλίας μπήκαν μεταμορφωμένοι στον αγωνιστικό χώρο, σημείωσαν το γκολ και ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Θα μπορούσαν μάλιστα σε 2-3 καλές περιπτώσεις να “κλειδώσουν” την νίκη. Όμως από τη στιγμή που δεν το κατάφεραν  και μετά το 75΄ οι Μαραθωνίτες βγήκαν μπροστά και κυνήγησαν την ισοφάρισα. Το πέτυχαν στο 85′ μετά από αδράνεια της άμυνας και μετά παρότι είχαν τον βαθμό της ισοπαλίας, προσπάθησαν και για το 1-2.

Το τελικό σκορ αφήνει μια πικρία και στις δύο ομάδες κυρίως όμως στους Τριγλιανούς που είχαν τους τρεις βαθμούς της νίκης λίγο πριν σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη. Και οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τον ρέφερι Γ. Φωστέρη. Οι γηπεδούχοι για μια ανατροπή του Μουστόγιαννη και οι φιλοξενούμενοι για τη φάση του 30΄ με τον Σένε και για ένα οφσάιντ στο 90ο λεπτό.

Φάσεις και γκολ

Πρώτο σουτ στο ματς για τη Μάχη με τον Σαβουλίδη στο 10΄. Η μπάλα έφυγε άουτ

Από στημένο η πρώτη υποψία φάσης για την Τριγλία. Το φάουλ εκτέλεσε στο 21΄ ο Κονταρίνης άουτ

Καλή ευκαιρία για τη Μάχη να ανοίξει το σκορ στο 26΄ από κεφαλιά του Βούσουλα από κοντά, η μπάλα βρήκε το δοκάρι

Στο 34΄μετά από λάθος διώξιμο της μπάλας του Μπαρδη, ο Βάσος επιχείρηση χλιαρό σουτ όπου έδιωξαν οι αμυντικοί

Μοναδική κλασσική ευκαιρία έκαναν οι γηπεδούχοι στο 45, όταν ο Βασίλης Αρβανιτίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο γκολκίπερ Κοροβέσης με σωτήρια έξοδο έδιωξε σε κόρνερ

ΓΚΟΟΟΛ! Η Τριγλία προηγήθηκε στο 51΄ με φοβερό γκολ του Βασίλη Αρβανιτίδη, ο οποίος επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στη γωνία της αντίπαλης εστίας

Ο Κακαράς πραγματοποίησε σουτ στο 63΄ από μακρινή απόσταση αλλά ο Κοροβέσης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα

Ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό (64΄), δεν μπόρεσε να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίκτυα από κοντά

Στο 69΄ μετά από ατομική προσπάθεια από αριστερά ο Ζαφειρόπουλος απείλησε όμως το σουτ ήταν κακό

Καλή στιγμή στο 75΄ με τον Νταή για τη Μάχη. Αστόχησε από πλεονεκτική θέση

ΓΚΟΟΟΛ! Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 1-1 στο 85΄ με τον Νταή από κοντά ύστερα από πάσα του Αχμέτ και ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων

90+2΄ μακρινό σουτ του Βάσου μπλόκαρε τη μπάλα ο Μπάρδης.

Διαιτητής ο Γ. Φωστέρης και βοηθοί οι Θ. Γουρνιάς και Ν. Τσαλίκογλου. Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Φλώρος, Νταής, Σένε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΡΙΓΛΙΑ (Στάθης Ασλάνογλου): Μπάρδης, Αρβανιτίδης, Σολδάτος, Τσούκας, Νικολακόπουλος, Κολοβός (80΄ Δελαπόρτας), Ζαφειρόπουλος (86΄ Παπαδιονυσίου), Κακαράς, Κονταρίνης, Μουστόγιαννης, Τσάγκαρης.

ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ (Αλεξ. Σιδηράς): Κοροβέσης, Σαβουλίδης, Φλώρος, Βούσουλας, Αχμέτ, Καραλής, Τσέλα (74 Σελεμάϊ), Τζήμας, Σένε, Βάσος, Αντ. Παρούσος (54΄ Νταής).