Δεν κατάφερε να πετάξει ο Αετός – Ήττα από την Άνοιξη με 1-2

Σε ένα παιχνίδι που η κάθε ομάδα είχε από ένα καλό ημίχρονο, ο Αετός Πικερμίου γνώρισε την ήττα με 1-2 απέναντι στην Άνοιξη το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για το πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ.

Η Άνοιξη αιφνιδίασε τον Αετό και άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ στο 2΄μόλις λεπτό με τον Ειρηναίο Αθανασόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασθενής απόκρουση του Γκούτσια και την αδράνεια των αμυντικών των γηπεδούχων.

Οι Πικερμιώτες ανέβασαν στροφές και κυριάρχησαν στο γήπεδο καθ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους έχοντας μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 13΄λεπτό με τον Καραβατάκη.

Ο Αετός συνέχισε να πιέζει και 2 λεπτά μετά στο 15΄λεπτό όταν κεφαλιά του Γκούτσια Γ., απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 40΄λεπτό όταν ο Καραβατάκης εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία μεταξύ του αμυντικού και του τερματοφύλακα, έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ από αριστερά έκανε το 1-1.

Ο Αετός θα μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ όταν ο Ζαφειρόπουλος στο 42′ λεπτό πέρασε τους πάντες στη μεσαία γραμμή, έβγαλε τον Καραβατάκη μόνο του απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Το δεύτερο μέρος ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια με τον Ειρηναίο Αθανασόπουλο στο 48’ λεπτό και τον Τσεβά στο 74’ λεπτό.

Η επικράτηση στο δεύτερο μέρος έφερε τελικά καρπούς για την ομάδα της Άνοιξης, όταν ο Τσεβάς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 στο 85’ λεπτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλή η διαιτησία του Βλάχου, που είχε βοηθούς τους Μπουξμπάουμ και Περδίκη

Αετός Πικερμίου (Μ. Χωριανόπουλος) : Γκούτσιας, Μοιρώτσος,Φράγκος (87′ Αϊδώνης),Γκούτσιας Γ.(82′ Αντωνόπουλος-Κακαράς) ,Αρβανιτίδης, Γκιντίδης, Κονταρίνης, Βατίστας, Καραβατάκης, Ζαφειρόπουλος, Ιωάννου (82′ Κιλιμιτζίδης)

Άνοιξη (Θ. Τσιριμώκος): Μουλάς, Χουζούρης, Γρακάκης, Κυριάκης, Αθανασόπουλος Ι, Κεφαλάς (90′ Ελούνα – Αμπελέ), Γεωργούσης (46′ Ράλλης), Αθανασόπουλος Ε, Αθανασόπουλος Ν, Δρόσος, Τσεβάς (87′ Σκούρας)