Δεν τα κατάφερε ο Αστέρας Βάρης, ήττα με 2-0 από τον Άγιο Νικόλαο (βίντεο)

Ο Αστέρας Βάρης δεν τα κατάφερε το απόγευμα του Σαββάτου (28/8) στον εκτός έδρας αγώνα του με αντίπαλο τον Άγιο Νικόλαο από τον οποίο ηττήθηκε με 2-0 για την Α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Μιχάλη Κάτσικα πάλεψε το ματς, φωνάζει μάλιστα και για ένα ακυρωθέν γκολ στο πρώτο ημίχρονο (0-0 το σκορ εκείνη τη στιγμή), όμως δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο ημίωρο γνώρισε την ήττα. Οι νικητές είχαν και χαμένο πέναλτι στα πρώτα λεπτά.

Αγωνιστικά, στο 10′ ο Νοκάι κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάριος Παπαδόπουλος, όμως ο Μαρινάκης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του επιθετικού των Κρητικών.

Η Βάρη ανέβασε την απόδοσή της και στο 24′ ο Μάγκος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπένκο, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Κατσικογιάννης με νέο σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 36′ είχαμε τη φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αστέρα καθώς από εκτέλεση φάουλ του Μανωλιά, ο Καναβέτας σκόραρε όμως ο βοηθός ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ. Μέχρι την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι απείλησαν με Φουκαράκη (40′) και Δολαψάκη (45′) δίχως αποτέλεσμα.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάιδος έχασε διπλή ευκαιρία για το 0-1, με τον Μπένκο να σταματά δις τις προσπάθειες του άσου του Αστέρα.

Στη μία ώρα αγώνα ο Άγιος Νικόλαος κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Μαρκάκη ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση για το 1-0. Παρά το γκολ ο Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση, όμως στο 90′ ο Ανυφαντάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΆΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής, Μαρκάκης, Τσόφλιος (74’ Ανυφαντάκης), Φουκαράκης, Παπαδόπουλος (90’ Λαθύρης), Νοκάι (83’ Τζιλάι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Μιχάλης Κάτσικας): Μαρινάκης, Χαϊδος, Νάκας (73’ Παστρικός), Νικολακόπουλος (87΄Κοφσανίδης), Οικονομόπουλος, Μάγκος, Καναβέτας, Κατσικογιάννης, Μπελαβράκης, Νιούμαν, Μανωλιάς (70’ Παναγόπουλος).