Διατήρησε το απόλυτο εντός ο Παλληνιακός, 1-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας

Το απόλυτο νικών σε πέντε ματς στην έδρα του διατήρησε ο Παλληνιακός, που επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0 του Αστέρα Αμαλιάδας και εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 20 πόντους.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς, είχαν δύο δοκάρια και έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για να τελειώσουν το ματς, αλλά κράτησαν εύκολα ως το τέλος το υπέρ τους σκορ.

Στο γήπεδο παραβρέθηκε και ο πρώην πρόεδρος της ομάδας Γιάννης Στασινόπουλος και ο πρόεδρος της Ένωσης Δημήτρης Γιαρένης, που παρακολούθησαν το ματς με τον πρόεδρο του Παλληνιακού Γιώργο Ζάβρα.

Οι κιτρινόμαυροι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ματσαδέ. Στο πρώτο μέρος ο Παλληνιακός είχε και ένα δοκάρι στο 16’ σε σουτ του Κυριόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος ο Παλληνιακός μπήκε πολύ δυνατά με σκοπό να καθαρίσει το ματς. Μόλις στο πρώτο λεπτό είχε δοκάρι ο Μπίτιλης σε λόμπα, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ έχασε σωρεία ευκαιριών ως το φινάλε. Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται καθόλου ως το φινάλε.

Διαιτήτευσαν οι Ψυχούλας, Σόφος (ΕΠΣ Βοιωτίας) και Κελεπούρης (ΕΠΣ Εύβοιας).

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ (Β. Χαντες): Αθανασόπουλος, Κούσης, Βλάχος, Ελ Γκαμάλ, Κολοτούρος, Δημογιάννης, Τρυφιάτης (77’ Μερκούρης), Σάμιος, Ματσαδές (91’ Κούνας), Μπίτιλης, Κυριόπουλος (83’ Δημητρίου).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θ. Γκάτζιος): Μπέτσης, Μωραΐτης, Γιαννόπουλος Δ., Γεωργακόπουλος (54’ Γιαννόπουλος Κ.), Ντάβαρης (37’ λ. τρ. Σιούλας), Σαρανταυγάς, Ζουλούμης, Κυριαζός, Σκόνδρας, Καραγιάννης (73’ Κροτσίδας), Μουρούτης.

Πηγή: epsanastisentra.blogspot.com