Έ«Χ»ασε τη νίκη στο φινάλε η Θύελλα, 1-1 με τη Νέα Αρτάκη

Η Θύελλα Ραφήνας αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 σε φιλική αναμέτρηση με τη Νέα Αρτάκη, που διεξήχθη στο «Παναγιώτης Σκούφος». Οι «λιγνιτωρύχοι» ήταν ανώτεροι και καλύτεροι σε σχεδόν ολόκληρο τον αγώνα και έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, λόγω ενός λάθους στα τελευταία λεπτά. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Θύελλα μπήκε λίγο νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο εν συνεχεία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 39’ με αυτογκόλ του Καραμπά.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ντόσκας έβγαλε μία γλυκιά σέντρα, ο αμυντικός της Νέας Αρτάκης προσπάθησε να διώξει, αλλά άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη έβγαλε όρεξη και είχε τις ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε, παρά τις γρήγορες αντεπιθέσεις και τις εξαιρετικές συνεργασίες που έβγαλαν οι «λιγνιτωρύχοι» στον αγωνιστικό χώρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμη μία φορά η είσοδος του αρχηγού Χαρακτίδη ως αλλαγή βοήθησε αρκετά την ομάδα στο επιθετικό κομμάτι, αλλά και στις στατικές φάσεις, στις οποίες λίγο έλειψε να έρθει το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα της Εύβοιας ρίσκαρε με το να ανέβει όλη μπροστά, ωστόσο ένας λάθος υπολογισμός του Σαντίκου σε μία βαθιά μπαλιά επέτρεψε στον Παπαδάκη να κλέψει την μπάλα και να ανατραπεί εν εσυνεχεία από τον Κεφαλωνίτη πιθανότατα εκτός περιοχής. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Μαυρόπουλος διαμόρφωσε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Γενικότερα, η Θύελλα εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρόσφατο φιλικό κόντρα στον Πανερυθραϊκό, κρατώντας την μπάλα και κάνοντας παιχνίδι, ενώ παράλληλα ήταν σχεδόν άριστη στο ανασταλτικό κομμάτι, με μοναδική εξαίρεση τη φάση του πέναλτι.

Από το φιλικό απουσίασαν οι Μέλβιν Ζέκιο, Ορέστης Χρήστου και Γρηγόρης Σύρακας, με τον πρώτο να συνεχίζει την αποθεραπεία του, τον δεύτερο να είναι εν αναμονή για το μέγεθος του τραυματισμού του και τον τρίτο να μένει εκτός λόγω ενός διαστρέμματος.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Τσάκωνας, Μανδύλης, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Γεραγωτέλλης, Μπουντάκης, Ντόσκας, Παπαδόπουλος Μ., Δημητρίου, Παναγιώτου.

Έπαιξαν και οι: Σαντίκου, Πιέτρι, Μαργέτης, Κεφαλωνίτης, Αράπης, Χαρακτίδης.