Εμφατική νίκη στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ, σε μια πύρινη Αγία Σοφιά

Μετά από 19 χρόνια, η ΑΕΚ γύρισε και πάλι στην κανονική της έδρα στην Νέα Φιλαδέλφεια, πετυχαίνοντας εμφατική νίκη έναντι του Ιωνικού Νικαίας, στο ιστορικό πρώτο της παιχνίδι στην νέα έδρα, σε μια πύρινη ατμόσφαιρα, με σκορ 4-1. Η νίκη αυτή, στέλνει την ΑΕΚ στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκεί που ανταγωνίζεται τον πρώτο βαθμολογικά Παναθηναϊκό, των 18 βαθμών.

Η ΑΕΚ η οποία έφυγε από το Αγρίνιο κερδίζοντας τον Παναιτωλικό με 0-2, προέβει σε μια αλλαγή συστήματος, από το 4-2-3-1, στο 4-1-3-2, τοποθετώντας την επιθετική δυάδα Αραούχο – Γκαρσία και εντάσσοντας για πρώτη φορά στην άμυνα τον Χάρολντ Μουκουντί. Ο Ιωνικός από την άλλη, αν και προερχόμενος από ένα σερί τριών ηττών παραμένοντας τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα με έναν βαθμό, δεν άλλαξε σχεδιασμό, μένοντας πιστός στο 3-5-2, εισάγοντας την επιθετική δυάδα Ιωαννίδη – Οφοσου, και στην άμυνα βάζοντας Τσιριγώτη και Αντούνιες.

Περνώντας στο πρώτο ημίχρονο, όπου διεξήχθη έπειτα από καθυστέρηση, η ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρη στις προθέσεις της, μπαίνοντας φουριόζα για το γκόλ. Στο έκτο μόλις λεπτό, ο Μιγιατ Γκατσινοβιτς για την ΑΕΚ, έπειτα από ατομική προσπάθεια με ένα φαλτσαριστό σουτ στην κλειστή γωνία, γράφει το ιστορικό πρώτο τέρμα στο γήπεδο της ΑΕΚ, το πρώτο του γκολ με την φανέλα των κιτρινόμαυρων και το 1-0.

Μετά από ένα εικοσάλεπτο ασταμάτητης επίθεσης για την ΑΕΚ, χωρίς να δίνει και πολλά περιθώρια στον αντίπαλο της, ο Λιβάι Γκαρσία κλείνει το πρώτο ημίχρονο, επωφελούμενος από την σέντρα του Ελίασον και με δική του κεφαλιά, να γράφει το 2-0 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός φάνηκε πιο ενεργητικός, χωρίς όμως αυτό να σταματάει την ΑΕΚ στο να παίρνει υπεροχή. Συγκεκριμένα, ο επιθετικός «κλειδίι», ο Σέρχιο Αραούχο έγραψε το 3-0 στο 62′, έπειτα από σουτ που κόντραρε στα πόδια των αμυντικών του Ιωνικού. Τρία λεπτά μετά, ο Ελίασον ξαναχτυπά στην περιοχή του Ιωνικού, αυτή την φορά για να κάνει μια άψογη σέντρα στον Γκατσινοβιτς, ο οποίος αμαρκάριστος, σημείωσε το 4-0 για την ΑΕΚ.

Ο Ιωνικός, αν και έκανε απόπειρες στην εστία της ΑΕΚ, μπόρεσε να βρει το γκόλ της τιμής στις καθυστερήσεις, χάρη στον Ελευθεριάδη, όπου με μια άψογη αντεπίθεση του Ιωνικού, έπιασε τους αμυντικούς της ΑΕΚ στον ύπνο, διαμορφώνοντας στο τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, το τελικό σκορ του 4-1.